Australský tenisový leden

Do Austrálie se na začátku roku nastěhoval na měsíc tenis. Stalo se už tradicí, že nový rok a novou sezonu začínají tenisti právě u protinožců. A nejedná se pouze o známý grandslam v Melbourne, který završí lednovou túru, ale i o předcházející turnaje (Perth, Brisbane, Hobart, Sydney a novozélandský Auckland).

Australané si na lednový tenisový nášup skutečně zvykli. Channel Seven, což je volně šířená soukromá televizní stanice, nabízí zápasy od rána do večera. Nadcházející dva týdny Australian Open z Melbourne bude vysílat od jedenácti dopoledne do půl jedné v noci každý den, a to pouze s hodinovou přestávkou v podvečer na zprávy! Pro zajímavost, v Austrálii existují tři neplacené celoplošné privátní televize (s jednoduchými názvy Seven, Nine, Ten) a dvě stanice, které se svým statutem blíží televizím veřejné služby (ABC, SBS). Více sportu vysílají soukromé televize, a to ve stylu – když už, tak už. Například Channel Nine se specializuje na další místní libůstku, kriket, a zrovna příští týden věnuje každý den šest hodin nekonečným zápasům (trvají někdy až týden) mezi Austrálii a Pákistánem, Indií či dalšími velmocemi tohoto zvláštního sportu. Vysvětlovat pravidla po mně nechtějte. V porovnání s „veřejnoprávní“ ABC nabízí jen sobotní sportovní odpoledne s ženským fotbalem nebo basketbalem vozíčkářů. 

Několikrát jsem navštívil Olympic Park a tam jsem si potvrdil, že tenis, či spíše celodenní zábava s tím spojená, Australany opravdu baví. Obzvláště když hraje jejich miláček Lleyton Hewitt, který ale v Sydney skončil překvapivě už ve čtvrtfinále. Bohužel ani tam se nedostal Tomáš Berdych. Byť nasazená dvojka, prohrál hned svůj první zápas s ne tak známým Australanem Peterem Luczakem. Kroutil jsem hlavou, že pořadatelé umístili Berdychův zápas na malinký kurt číslo 6 skoro na konci areálu. Po odstoupení jedničky Gaela Monfilse byl český hráč dokonce nejvýše nasazený, ale komerčně byli asi zajímavější jiní. Na druhou stranu dobře, že jeho porážku vidělo jen několik desítek diváků na místě, a ne statisíce u televize. Jinak bych tady český tenis u australských přátel bránil těžko.   

I když mě sympatický tenista z Valašského Meziříčí svou prohrou trochu zklamal, stojí za to sledovat jeho výsledky, stejně tak Radka Štěpánka. Po loňském Davis Cupu tajně doufám i v český úspěch na grandslamu. Začátkem ledna mě ještě více namlsal Štěpánek v Brisbane účastí ve finále, Berdych v semifinále. Tenis je ale rychlý kolotoč turnajů, kde hráči i fanoušci rychle zapomínají na desítky „tuctových“ turnajů a v paměti zůstávají jen velké úspěchy. 

Právě na téma nahuštěný program tady promluvil Srb Novak Djokovič, spolu s Federerem a Nadalem hlavní postavy hráčské asociace. V nejbližších dnech chce prodiskutovat s vedením ATP prodloužení zimní přestávky na nejméně dva měsíce. Djokovič odehrál loni téměř sto soutěžních zápasů, taková dávka se prý nedá zvládnout. Tenis možná čekají ještě další změny. Hráčská asociace chce nahradit tradiční Davis Cup jakýmsi Světovým pohárem, který by se konal jednou za dva roky. Hrál by se na jednom místě turnajovým způsobem deset dnů a zúčastnilo by se ho třicet dva týmů. Hrály by se kratší sety, tenisté by se střídali v průběhu atd. Těžko říct, které změny projdou a které ne, ale jasné je, že i konzervativní tenis se mění. Nevěřím však, že si Australané nechají vzít svůj tenisový leden. Sponzorská základna je tady stále dostatečně silná a na to ATP i tenisté stále slyší nejvíce.

Lleyton Hewitt
Lleyton Hewitt
Více fotek
  • Lleyton Hewitt autor: Vlastimil Vlášek, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1365/136420.jpg
  • Tenisový stadion Kena Rosewalla autor: Vlastimil Vlášek, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1365/136421.jpg
  • Australané před tenisovou arénou autor: Vlastimil Vlášek, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1365/136422.jpg