Antiamerikanismus až za hrob (Haiťanů)

Dlouho jsem přemýšlel, jak tenhle článek začít. Jsem možná sentimentální trouba, ale napadlo mě: Na Haiti umírají lidi. Teď už ne přírodou, ale i sami sebou. Není divu, když je zle, všechno jde stranou, beru i blízkým, abych měl pro nejbližší. Ano, jediné, čím se dá otevřít jakákoliv řeč o současnosti této malé chudobné zemičky, je: umírají v ní lidé. A je potřeba s tím něco dělat. Nejvíc konají Spojené státy americké. Tím by se vlastně dalo také začít. OSN je jako vždy polofunkční, zda-li to „polo“ není milosrdným eufemismem. Stejně tak Evropa. Jedni z jejích předních představitelů, Francouzi, kteří si kdysi na Haiti také – do značné míry neúspěšně – hřáli svoji kolonizační polévku, mají největší strach z toho, aby tam náhodou Američané nezískali nějaký přehnaný vliv. Selský rozum se optá: a proč tam tedy nejsou francouzští hrdinové, je-li potřeba něco dělat a ne jenom mluvit?!

Haiti je doopravdy chudé, zda má cenu jedné americké letadlové lodi – a v tomto srovnání je navíc znevýhodněné: je nepohyblivé. Není tam ropa, kvůli které (jak běžně pokřikují běsnící antiamerikánci) žraloci z Wall Streettu a jestřábi z Pentagonu napadají nebohé, kdysi „rozvojové“ země. Lze očekávat, že nějaký badatel „teorií americko-židovských spiknutí“ odhalí, že tento ostrůvek stojí na pozoruhodném diamantovém sloupu, zvedajícím se z hlubin oceánu, a že Bílý dům chce výnosem z drahých kamenů vyrovnat svůj schodek. A že zemětřesení zorganizovaly CIA a Mossad. Pokud se vám to zdá jako blbé přirovnání, odpusťte, ale podobné pitomosti se objevují co chvíli a veřejnost jimi „zasvěceně“ argumentuje.

Situace Haiti je jasný důkaz, že USA vždycky strkají nos, kam nemají. Pokud by se na Haiťany vykašlaly a daly se do mudrování, jak je v kritických historických situacích ve zvyku například právě ve Francii, těžko by jim mohl co vytýkat nějaký Evropan a už vůbec ne bojovník proti americkému imperialismu. Leda, že by začal kňučet, jak jsou ti Amíci nevšímaví k utrpení druhých. Mnoho evropských (a nejen evropských) států, občanských iniciativ a vůbec „veřejného mínění“ má totiž pocit, že to úplně nejsprávnější by bylo, kdyby Spojené státy vynaložily při všech možných kritických situacích své prostředky a obětovaly životy svých mužů (a žen)… ale aby to všechno řídil nějaký mimoamerický pašák.

Problém je totiž, že zatím sotva kdo dokáže zasáhnout alespoň nějak účinněji, nebo se o akci, která má naději na úspěch, svede pokusit. Kde by asi sehnal tolik akceschopných vojáků jako USA, tolik materiálu? A hlavně tolik energie! Kdo by to asi celé zorganizoval? Až by Haiťané vymřeli? Kdyby totiž kupříkladu Evropu, za jednoho z jejích vůdců se kupříkladu právě Francie pasuje, ohrozil kdokoliv, kdo by jí to chtěl nandat, nebyla by ani nějakým milosrdným božím omylem schopna dát dohromady skutečně bojeschopné a silou odpovídající jednotky. Nemluvě o tom, že by evropská politická elita nebyla mocna domluvit se, kdo že má vlastně těm marodérům velet.

Není divu, že americká razantní účast na Haiti rozčiluje Chavéze. Jak to jinak říci, než: Chavéz by nebyl Chavézem, pokud by se zachoval jinak. Ultralevicově revolučně jihoamerický chlápek. Pro tuto kombinaci jsou Spojené státy hnusné z principu, i kdyby po svatém vzoru přinášely chudým celého světa polovinu svého pláště. To je, prosím, takový tamní místní folklór. Nicméně, proč tomu podléhají někteří Evropané, kteří by si snad měli alespoň občas uvědomit, že ve světě násilí a zmaru 20. století nebýt Američanů, několikrát byli by jaksi v troubě, toť velmi kardinální otázka.

Není mým zvykem, jak jste si jistě už všimli, být ve svých článcích příliš příkrý. Nyní ovšem cítím, že mi nic jiného nezbývá. Jak v počátku bylo uvedeno, na Haiti bezmocně umírají lidi. Ale nejdůležitější pro řadu lidí, zemí a organizací přece je, aby pomocí těmto zoufalcům Američané nezvětšovali svůj vliv. Ať to stojí, co to stojí. Jestliže antiamerikanismus některých překračuje hroby Haiťanů, nezdá se mi to pouze nepochopitelné, ale i odporné.

Na Haiti míří humanitární pomoc
Na Haiti míří humanitární pomoc
Více fotek
  • Na Haiti míří humanitární pomoc autor: Candice Villarreal, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1367/136676.jpg
  • EU jedná o pomoci pro Haiti autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1367/136618.jpg
  • USA autor: Wikipedie, zdroj: Wikipedie http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/267/26615.jpg