Jistota nejistoty

Opakuje se to každé dva roky. Každý pořadatel olympijských her, ať už letních nebo zimních, opakuje dvě mantry. Jedna je o nákladech a druhá o bezpečnosti Her. V té první se dokola říká, že olympiáda bude zisková a druhá se zaklíná navýšeným počtem policistů, vojáků a bezpečnostních složek, tudíž jakousi jistotou pro návštěvníky a fanoušky. Obě mají trochu pravdu a trochu lžou zároveň.

Olympijské hry v současném světě těžko mohou přinést finanční zisk. Ty právě probíhající ve Vancouveru stály zatím podle oficiálních údajů na stránkách organizačního výboru VANOC 32 miliardy korun. Jenže jedno české rčení správně říká, zajíci a bažanti se počítají až po honu. Přesouvání sněhu na poslední chvíli tam, kde není, posun termínů konání některých disciplín, úpravy sáňkařské a bobové dráhy, demonstrace policejní síly proti protestujícím, to všechno něco stojí. Na to ovšem poukazuje zatím jenom menšina. Při slavnostním zakončení zazní další mantra o tom, že hry byly nejlepší v historii a média budou opakovat „stories“ největších sportovních hrdinů. To je onen zisk. Vedle ztrát.

Na nich se jistě nejvíc podílí náklady na bezpečnost, které od 11. září 2001 letí vzhůru raketovým způsobem a jejichž strop je v nedohlednu. Abychom zůstali ve Vancouveru, jde přesně o půlku výše uvedené částky, což je jednak ne konečné a hlavně hrůzostrašné číslo. Hlavně v některých souvislostech. Každý den se například do chladných vod místního zálivu noří vojenští potápěči, aby zkontrolovali pylony některých budov na pobřeží. Olympijský oheň pro veřejnost je z bezpečnostních důvodů zavřený za plotem, což mimochodem kvůli naší historické zkušenosti není vůbec příjemný pohled. A hlavně pak zjistíte, že do podzemí obrovského výstavního centra u hlavní pěší zóny se dostanete bez problému a nepozorovaní výtahem, na který bezpečnostní šéfové Her prostě zapomněli.

Turisté sledují přes plot olympijský oheň
Turisté sledují přes plot olympijský oheň
Více fotek
  • Turisté sledují přes plot olympijský oheň autor: Jakub Bažant, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1430/142939.jpg
  • Olympijský oheň sledují turisté pouze za plotem autor: Jakub Bažant, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1430/142941.jpg