Přírodní drahokamy olympijského města

O Vancouveru je vcelku známo, že je třetí největší kanadské město. Méně už se ví, že v jeho samém srdci leží nejen největší městský park v zemi, ale dokonce po parcích v San Franciscu a Mexico City třetí největší v Severní Americe vůbec. A už prakticky vůbec se nezdůrazňuje, že jde o území na rozloze 405 hektarů patřící původně indiánům kmenů Musqueam and Squamish. Je pravda, že většinu z více než 20 tisíc návštěvníků denně zajímá kromě přírody a akvária s 34 tisíci rybami ještě Lion´s Gate Bridge, téměř dva kilometry dlouhý most, který spojuje centrum a Stanley Park se severní částí města. Jak jsme se s kameramanem Jiřím Bakalou přesvědčili, běžců a cyklistů se pohybuje po tomhle parku každou minutu neuvěřitelné množství.

Ale nejen jedním parkem živ je Vancouver. Na severním pobřeží leží pravda téměř o půlku menší, ale možná o něco hezčí Lynn Canyon Park. Hodně jej zdobí „zmenšenina“ zmíněného mostu, který byl ovšem zavěšen nad údolím přes potok Lynn už v roce 1912.

Zatímco většina turistů důsledně respektuje veškerá varování o smrtelném nebezpečí, členy štábu České televize nic takového nemohlo odradit v tom, aby svým koncesionářům nepřinesli ty nejlepší možné záběry.

A nejhezčí nakonec. Jakkoliv to je názor samozřejmě velmi individuální. Jenom 75 hektarů veliký Lighthouse Park je místo opravdu magické. Nejen proto, že jej už v roce 1792 objevil a popsal kapitán královského námořnictva George Vancouver, že zde můžete potkat medvěda a sledovat rodinku mořských orlů, ale protože tu jsou neuvěřitelně majestátně působící až pětisetleté obří smrky. Zdaleka nejen kvůli jejich výšce (až 61 metrů) si tu připadáte jako trpaslíci.

44letý Jiří Bakala a 500 let starý smrk
44letý Jiří Bakala a 500 let starý smrk
Více fotek
  • 44letý Jiří Bakala a 500 let starý smrk autor: Jakub Bažant, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1447/144610.jpg
  • Stanley Park autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1447/144611.jpg