Tomáš Kraus je opravdovým šampionem

Tomáše Krause jsem potkal osobně vůbec poprvé v cíli skicrossové trati v Cypress Mountain po jeho vypadnutí ve čtvrtfinále premiéry této disciplíny na Hrách. Není divu, že jsem byl tedy v nepoměrně příjemnější roli, než měl on. Mým úkolem bylo jej vyzpovídat pro Olympijské studio České televize, on byl v tu chvíli pár minut po vyřazení z dalšího průběhu závodu ve sportu, pro který tolik udělal.

Tomáš začal závodit v osmi letech ve sjezdovém lyžování, později se stal republikovým šampiónem a moc nescházelo, aby jel jako slalomář na památnou olympiádu do Nagana. Jenže pak se objevila nová disciplína skricross a ten pak objevil Tomáše Krause.

Dokázal vyhrát první závod Světového poháru, dvakrát zvítězil na mistrovství světa a čtyřikrát se stal celkovým vítězem Světového poháru! V sezoně 2009/10 začal jako obhájce prvenství pátým místem, nejvíce se mu dařilo ve Francii, kde byl jednou druhý a poté třetí. Do olympijské soutěže šel sice „až“ jako pátý závodník Světového poháru, přesto si věřil a zůstával klidný.

Jak to dopadlo, je známé. Tomáš se v cíli pro kameru České televize nechal slyšet: „Po projetí cílem jsem byl zklamaný … jak už jsem ale řekl dřív, nejsem člověk, který by se zhroutil z jednoho závodu, i když je tak důležitý. Já už jsem zažil tolik proher ve svém lyžařském životě, že si myslím, že tahle mě nemůže zničit.“ V tu chvíli jsem si uvědomil, že mluvím s opravdovým šampiónem.