Potkali se u Vancouveru

Na ostrůvek Bowen Island se dostanete z přístavu Horseshoe Bay v Západním Vancouveru. Plavba trajektem na přibližně 6 km široký a 12 km dlouhý ostrov trvá asi dvacet minut. Kousek nad přístavem leží opravdové centrum vesnice, kde najdete školu tance, fitness centrum, ale i třeba i právnickou kancelář. A taky hospůdku kam chodí přátelé Peter Frinton a Rudy Kovanik.

Seznámili se až na ostrově Bowen Island v prodejně knih, která patřila Rudymu, ale jejich kořeny pochází z Prahy a Ostravy. Peterův otec se narodil ve Slezsku, a když mu bylo dvacet, dal mu jeho otec kabát na cestu a poslal jej stopem do Prahy, aby se tam pokusil studovat. Psal se ovšem rok 1939 a on byl Žid. Jediná možnost, jak z Prahy před Němci utéct, se naskytla ve vlaku, který z Hlavního nádraží vypravil do Londýna Nicolas Winton. V tom vlaku seděl i tehdy tříletý Rudy Kovanik.

Válka daleko víc poznamenala Rudyho, jehož celá rodina zahynula kvůli židovskému původu v Osvětimi. On sám dostal vzdělání od pěstounů v Anglii a v Jižní Africe a brzy se dostal k milovanému dokumentárnímu filmu, konkrétně seriálu televize CBC o přírodě s názvem Přirozenost věcí rodáka z Vancouveru Davida Suzukiho. Potom začal pracovat na samostatných projektech.

Peter Frinton se narodil těsně po válce a poté, co se jeho rodiče vystěhovali z Anglie do Vancouveru, začal chodit na University of British Columbia. Rovněž v politických vědách vystudovaný biolog/zemědělec se živil vším možným. Stavěl rodinné domy, zahradničil, maloval, dělal charitativní slosování, veletrhy a tak by se dalo pokračovat.

Oba pánové nemají rádi žádnou nespravedlnost, jak politickou, tak i sociální. Zatímco Kovanik své pohledy prostřednictvím svých filmů sděluje dalším, Peter se to snažil řešit angažováním v politice, jak to viděl i u českých studentů v roce 1969 v Praze (píseň „Jdi domů, Ivane“ umí dodnes). Právě proto působil deset let v místní městské radě. Peter Frinton se může pochlubit, tím, že jeho tatínek byl jedním z prvních investorů ve Whistleru a on jako malý sjel místa současných olympijských závodů v alpských disciplinách. Jinak oba pánové mají ke sportu vztah spíše pasivní až na Tchaj chi. Tam se při cvičení setkávají pravidelně.

Peter a Rudy, dva lidé s českými kořeny, jedni z nejzajímavějších obyvatel Bowen Islandu v Tichém oceánu.

Rudy Kovanik (vlevo) a Peter Frinton
Rudy Kovanik (vlevo) a Peter Frinton
Více fotek
  • Rudy Kovanik (vlevo) a Peter Frinton autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1454/145390.jpg
  • „Promítací“ srub Rudyho Kovanika autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1454/145391.jpg