Ve stejném duchu

Už jdeme do finále a poslední tóny zní. Citace části písně z televizního pořadu Možná přijde i kouzelník má trochu zlověstný podtext. Olympiáda ve Vancouveru jde sice do úspěšného finále a pro Českou republiku bez ohledu na poslední dva dny dokonce nejúspěšnějšího v historii, ale to neznamená, že není nad čím se zamýšlet.

Byly to Hry s vynikajícími výkony, které předvedla mimo jiné i Češka Martina Sáblíková. Zase jednou to byly take Hry, na které chodily davy nadšených fanoušků užívajících si atmosféru pro ně uzavřených ulic města dlouho do noci. Byla to ovšem i olympiáda, kde opět vyletěly náklady do astronomických výšek. Minimálně ve dvou případech naprosto zbytečně. Pětinásobné navýšení peněz na bezpečnost až na 15 miliard korun bylo tím prvním případem šíleného plýtvání či možná spíš přihrávání peněz VANOCu spřáteleným firmám, které se o ně staraly.

Možná jeden konkrétní příklad: auta médií projíždějící na sportoviště či do Mezinárodního vysílacího centra prohlíželi svezení policisté z celé Kanady pečlivě zrcadly v podbězích a na podvozku, ale do kufrů a vnitřku se nedívali. Dalším šokem pro nás bylo, když jsme v chodbách pod planoucí pochodní, kam se chodily každou minutu fotit tisíce fanoušků, v noci potkali několik volně se pohybujících bezdomovců.

Tím druhým případem naprosto zbytečného plýtvání bylo navážení stovek tun sněhu helikoptérami a nákladními auty  na Cypress Mountain. To se ovšem musíme vrátit proti času na začátek. K přidělení pořadatelství právě do Vancouveru. Jak řekla České televizi vedoucí meteroložka televize CBC, už dopředu bylo jasné, že Vancouver bude místem s absolutně největšími teplotami, kde se kdy zimní olympiáda konala. To už je ovšem politika a jak je známo, tak mocní si do politiky (a peněz) neradi nechají mluvit. Taky proto bývalý místopředseda Mezinárodního olympijského výboru Dick Pound prohlásil, že nekontrolovatelný internet je stejně nebezpečný jako doping.

Vancouver
Vancouver
Více fotek
  • Vancouver autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1460/145980.jpg
  • Olympijský oheň autor: Petr Šrámek, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1462/146167.jpg