Čeština před kamerou (98)

Teď se objevily další snahy, nikoli však nové, jen snad znatelnější, slyšitelnější, a nositelkám a představitelkám těchto zgruntu dobrých myšlenek dalo prostor dokonce ministerstvo školství. A samo jde příkladem. A tak už nemá webové stránky pro učitele, ale pro vyučující; studenti jsou studující. Pěknej hnus, velebnosti. To je totiž tak hloupý nápad. A víte proč? Tvar studující, stojí-li izolovaně, je spíš bezpohlavní než korektní, intuitivně však ale i vy snad cítíte, že jsou to spíš ti studující než ty studující. Ale hlavně při dalším skloňování se projeví rodové rozdíly. A to mi řekněte, v čem je korektnější věta Studující byli proti školnému vs. Studenti byli proti školnému. Platy učitelů se mají nahradit např. platy ve školství. A to už je i faktická chyba, nepřesnost docela zásadní. Školství přece nejsou jen učitelé. Kupec má být osoba kupující. Jenže to je zas nefér vůči mužům. Jde totiž o prokazatelné femininum, a to by mohlo urazit zas muže. Ale především je tohle uvažování opravdu celý postavený úplně nahlavu.

Den poté, co ministerstvo doporučilo s odkazem na svůj web všímat si rodové vyváženosti, informovala všechna média o tom, že opět začal soud se dvěma pokladními. Nikdo neřekl, že jde o pokladní a pokladního. Dagmar Havlová o sobě mluví jako o absolventovi herectví a režie. Atd. Atp. 

Chápu, že zřejmě na projekt dostal někdo nějaký grant a tohle je jeho výsledek. Výstup. Výsledek směšný, povrchní, zbytečný. Řeší totiž problémy tam, kde nejsou, a přichází s návrhy řešení, které nešťastně až úchylně necitlivě jdou proti logice jazyka. Počkáme si, co na to česká veřejnost. Zajímavé taky budou názory českých lingvistek, badatelek a vědkyň. Jedna z nich, přední česká bohemistka Světla Čmejrková, uvedla příklad takového nonsexistického korektního vyjadřování. Kochejte se i vy. Vážený čtenář/vážená čtenářka je vyzýván/je vyzývána, aby sám/sama předložil/předložila svůj průkaz v knihovně.

Ona totiž věta Prosíme čtenáře, aby předložili svůj průkaz zní vopravdu vodporně. Zkusme to tedy se slovem čtoucí. To je pak genderová korektní lahoda. A v rámci korektnosti dejme o sobě vědět i my, patriarchální mačisté. Náš Karel Gott přece nemůže být nesmrtelnou ikonou a stálicí. Jde přece o dvě feminina. A mistr je muž s velkým M. Ve svém věku zplodil dvě krásné zdravé dcery. Mistr proto napříště musí být už jen ikonem a stálicem. Nedělejme z něj ženu. Pryč se stezkami pro cyklisty. Na cyklistky nikdo nemyslí. A geniální Sáblíková. Nikdy už prosím o ní nemluvte jako o rekordMANce. Buďte korektní, buďte in. Martina je totiž naše rekordka. Dokonce o ní nemůžeme říct, že je rekordWOMANka. Považte totiž, že ta angličtina je tak nekorektní jazyk, že i slovo woman (žena) nese výrazné prvky mužství (wo-MAN). 

Vojtěch Novotný navrhuje zavést tzv. mlaskavky do našeho jazyka. Já navrhuju dát jednoho velkýho mlaskavýho hubana všem těm badatelkám a vědkyním, feministkám a ženám, které tak bedlivě dbají rovnosti. V jazyce a jistě i v životě. Cesta českého brusičství se tak znovu otevírá.