Radiokomunikace brzy zahájí test digitálního vysílání rozhlasu

Praha - České Radiokomunikace (ČRa) hodlají v brzké době zahájit test digitálního rozhlasového vysílání ve veřejnoprávní síti. Testu v rozhlasových standardech DAB a DAB+ by ale měla předcházet změna zákona o elektronických komunikacích. „Stále si myslíme, že v krátkodobém horizontu bude potřeba otestovat ekvivalent veřejnoprávního multiplexu pro rozhlas, pravděpodobně v podobě smíšené sítě, ve které budou vedle stanic Českého rozhlasu vysílat i komerční rádia,“ řekl ředitel pro transformaci ČRa Kamil Levinský v rozhovoru pro server DigiZone.cz.

Tato síť by měla být v budoucnu analogií veřejnoprávního multiplexu České televize a měl by ji plně využívat Český rozhlas (ČRo). Právě na ČRo bude, zda se do případného testu zapojí či nikoliv. Podle vyjádření nového generálního ředitele ČRo Richarda Medka je totiž tento způsob vysílání ve formátech DAB a DAB+ pro rozhlas příliš nákladný.

ČRo by na něj musel vyčlenit zhruba 100 milionů korun ročně. Medek však hodlá naopak šetřit a s celoplošným digitálním vysíláním tak nepočítá do roku 2015. Do té doby hodlá testovat tuto technologii pouze ve větších městech České republiky.