Cesta k pravidlu otevřeného internetu je v USA volná

Washington - Americká Federální komise pro komunikace (FCC) rozhodla zahájit kroky k přijetí pravidla „otevřeného internetu“ a „síťové neutrality“, které zakáže operátorům pozemních i bezdrátových sítí zvýhodňovat určité přenosy a diskriminovat jiné. Politicky jmenované vedení FCC si navzdory námitkám telekomunikačních operátorů těsnou stranickou většinou odhlasovalo, že zahájí práci na konkrétní podobě této regulace.

Pro regulaci, která by umožňovala operátorům sítí pouze „rozumnou“ správu, tj. zákroky proti přetížení, virům nebo spamům, a bránila by komerčnímu zvýhodňování některých účastníků provozu, hlasovali tři demokratičtí členové komise. Dva republikáni byli pouze pro zahájení formálního procesu tvorby pravidel, staví se však proti obsahu návrhu.

Proti sobě stojí dvě skupiny

Kontroverzní koncept síťové neutrality, který FCC prosazuje od roku 2005, postavil proti sobě dvě skupiny aktérů v oboru. Na jedné straně stojí internetové společnosti poskytující obsah jako Google nebo Yahoo, které odmítají zvýhodňování těch, kdo si za vyšší rychlost přenosu nebo lepší služby připlatí. Obávají se zpomalování nebo blokování ostatních účastníků a zaštiťují se přitom ochranou spotřebitelů.

Na opačné straně stojí provozovatelé telekomunikačních sítí jako AT&T, Verizon Communication nebo Comcast. Ti princip neutrality odmítají jako rovnostářství a upozorňují, že provoz na jejich vysokorychlostních sítích se ohromně rozrostl a vnucená pravidla by mohla ohrozit inovaci a další rozvoj kapacit jejich sítí. Operátoři v poslední době vystupňovali tlak proti přijetí pravidla neutrality.

Zřejmě se chystají žaloby

Poskytovatelé internetu a provozovatelé sítí se nyní snaží vyrovnat s problémem, jak rozdělovat omezené kapacity svých sítí mezi uživatele v situaci stále rostoucího provozu. Ti, kteří pracují s rozsáhlými soubory, totiž mohou zpomalit provoz všem ostatním. Pokud bude pravidlo schváleno, lze čekat ze strany provozovatelů žaloby. První soudní spor kvůli mírnější podobě pravidla se již vede mezi FCC a firmou Comcast. Většinoví demokraté v Kongresu, kteří pravidlo vesměs podporují, proto zvažují, jak podpořit princip neutrality i legislativně.