Internetové adresy se už možná nebudou psát jen latinkou

Soul - Internet by tento týden mohl zaznamenat jednu z největších změn ve své čtyřicetileté historii. Internetové sdružení pro přidělování jmen a čísel (ICANN) má na svém zasedání v Soulu rozhodnout, zda povolí psaní názvů internetových adres i v jiném písmu než v latince. ICANN by mohl změnu schválit v pátek, poslední den konference, uvedl předseda sdružení Peter Dengate Thrush.

ICANN je americká nezisková organizace zodpovědná za přidělování internetových domén a adresního prostoru. Podle nového návrhu, o kterém bude ICANN rozhodovat, by se nově celá internetová adresa, tedy včetně domény, mohla psát i jinak než latinkou, tedy arabsky, korejsky, japonsky, řecky, hindsky nebo azbukou. Toto uvolnění by mohlo zpřístupnit internet více lidem na světě.

„Je to technicky největší změna od vynalezení internetu před 40 lety,“ řekl novinářům předseda ICANN Peter Dengate Thrush. Pokud bude změna odsouhlasena, mohla by ICANN začít přijímat žádosti o nové názvy domén někdy v polovině příštího roku.

Na světě je kolem 1,6 miliardy uživatelů internetu. Více než polovina však mluví jazykem, který se píše jinak než latinkou. „Takže tato změna je velmi nutná nejen pro současnou polovinu uživatelů internetu, ale pro více než polovinu možných budoucích uživatelů internetu, který se stále šíří,“ dodal prezident a generální ředitel ICANN Rod Beckstrom.