Středočeský kraj a Prahu zítra zahalí analogová tma

Praha - Všechny celoplošné televize jsou připraveny vypnout v sobotu 31. října analogový signál z vysílače Praha Cukrák. Definitivně tak skončí pozemní vysílání v metropoli a Středočeském kraji, digitální pokrytí v oblasti přitom dosahuje 95 procent. ČT vypne analogové vysílače i v Mezivratech a na příbramském vrchu Praha. Výměna hlavní antény pak v souvislosti s digitalizací proběhla i v Děvíně u Mikulova.

Ačkoliv Zdeněk Duspiva, národní koordinátor digitalizace v Česku, už analogu odzvonil, obyvatelé Prahy a hlavně středních Čech se na příjem pouze digitálního signálu mohou připravit ještě během tohoto týdne. Vysílač Cukrák se definitivně vypne až v sobotu 31. října. „Řádově jde o statisíce domácností, je to lokalita, kde žijí asi necelé dva miliony obyvatel,“ upřesnil Duspiva.

Zatímco měsíc před vypnutím analogového signálu z vysílače Praha-Žižkov váhalo s přechodem na digitální vysílání 13 procent pražských domácností, v případě vypínání Cukráku je nepřipravených domácností v Praze a středních Čechách jen osm procent. Právě na ně nyní cílí informační kampaň.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Lidé jsou o konci analogu informováni několika způsoby

Stovky tisíc lidí dostaly SMS zprávy s upozorněním, v provozu je navíc informační linka 800 90 60 30 a fungují webové stránky digitalne.tv. Takzvané digi hlídky pak v terénu poradí, co dělat po vypnutí analogu. „Nelze vyloučit drobné problémy. Ale myslím, že Praha a střední Čechy jsou dobře připraveny. Věnovali jsme velkou pozornost také oblastem mimo Prahu,“ vysvětlil Duspiva v pořadu Interview ČT24.

Podle něj by problémy při přechodu z analogového na digitální vysílání mohly nastat například při selhání používaných technologií: „To jediné, co možná hrozí, je několik málo desítek možná stovek diváků, kteří informace podcenili a nevěřili závazným termínům a nechávají to na poslední chvíli. Těm hrozí maximálně černá či zrnitá obrazovka na kanálech ČT, ovšem navíc s informačním sdělením, aby bylo zřejmé, že se nejedná o dočasnou poruchu, ale o konec analogu.“

Problémy mnohdy nastávají v případě společných antén na panelových domech

Složitější je však přechod v případě společných antén, tady je třeba, aby „správci antén“ byli náležitě informováni. Náročnější je pak úprava antény v oblastech se slabším signálem, zde zasahují kompetentní odborníci, dodal Duspiva.

Zdeněk Duspiva, národní koordinátor digitalizace v Česku

„Vše je otázka dobré přípravy.“

Obyvatelé mají dvě možnosti - buď si ponechat stávající televizi a zakoupit si set top box, nebo si pořídit nový televizor, který už obsahuje zabudovaný digitální tuner.

Nejvíce se na digitalizaci ptají Moravané

Podle Duspivy přichází nejvíc dotazů na digitalizaci z Moravy, přestože v časovém plánu přechodu právě Moravané pocítí konec analogu až jako poslední, tedy v letech 2010 až 2011. „Jsou to požadavky typu přidejte, zrychlete, my už chceme mít také plně digitální nabídku.. Lidé už jsou připraveni a čekají jen na den D, kdy se analog vypne,“ dodal Duspiva.

Dalším regionem, kde analog zanedlouho skončí, je Sušice. Zde je naplánován konec analogu na 28. února 2010. Následovat budou jižní Čechy, Ústecko a Jihlava. Úplná analogová tma nastane 11. listopadu 2011. Výjimkami jsou jen oblasti Zlínska a Jesenicka, kde se kvůli technickým problémům konec analogu odsouvá na léto 2012.

Konec analogu v Česku
Konec analogu v Česku
Více fotek
  • Konec analogu v Česku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1200/119911.jpg
  • Informační kampaň k digitalizaci autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1200/119913.jpg
  • Zdeněk Duspiva autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1200/119915.jpg
  • Příjem digitálního TV signálu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1200/119917.jpg