Umělci se dočkají tantiémů od YouTube

Praha – YouTube začne platit umělcům pravidelné odměny za klipy, které si uživatelé na portálu prohlídnou. Server dohodu stvrdil s Ochranným svazem autorským (OSA). Pokud by se vzpíral, hrozilo by mu, že o hudební obsah přijde úplně. Tak jako tomu bylo například v Německu nebo Velké Británii.

Jméno Ondřeje Ládka alias Kindla X zatím veřejnost v povědomí příliš nemá. Příznivce na YouTube si ale našel - jeho klip vidělo víc než 2,5 milionů lidí. Dřív od portálu nedostával ani korunu, teď ho však odměny za autorská práva neminou. „Vždycky je super, když je nový zdroj příjmu pro lidi, kteří se zabývají uměním, resp. muzikou,“ řekl Ládek.

Umělci vydělají i za amatérská videa

Podle předsedy představenstva OSA Romana Strejčka se jednání o odměnách vedly ve dvou rovinách. „Jedna byla ekonomická, která se týkala výše autorských odměn a jedna technická - jak procesovat hlášení od Googlu tak, aby bylo možné rozúčtovat autorské odměny následně 1:14,“ upřesnil Strejček.

Umělci dostanou zaplaceno nejen za klipy, ale budou vydělávat třeba i na amatérských videích z koncertu. Veškeré náklady na autorské poplatky ponese na svých bedrech vlastník portálu, jenž je zaplatí z příjmů z reklamy. Dokonce zpětně od října 2008, kdy YouTube spustil svoji českou verzi. „Pro české uživatele se tím nic nezmění. I nadále budou moct zdarma sledovat domácí i zahraniční videa,“ ujistila Jana Zichová, mluvčí společnosti Google, která známý videoportál vlastní.