Internetové adresy se budou moci psát i jinak než latinkou

Soul - Podle očekávání povolilo Internetové sdružení pro přidělování jmen a čísel (ICANN) na svém zasedání v Soulu psaní názvů internetových adres i v jiném písmu než v latince. Jde o jednu z největších změn v čtyřicetileté historii internetu. Podle schváleného návrhu by se nově celá internetová adresa, tedy včetně domény, mohla psát i jinak než latinkou, třeba korejsky, japonsky, hindsky nebo azbukou. ICANN je americká nezisková organizace zodpovědná za přidělování internetových domén a adresního prostoru. Vedení organizace o změně hlasovalo po týdenním zasedání. Rozhodnutí ale předcházely roky diskuse a testování.

Rozhodnutí ICANN dá vládám států předkládat požadavky na specifická jména pravděpodobně od 16. listopadu. Uživatelé internetu by je pak mohli začít hledat na začátku příštího roku, zejména v arabštině a čínštině, po nichž je poptávka nejvýraznější.

Wael Ghanim, manažer firmy Google pro Blízký východ a Afriku

"Domény v arabštině jsou velký pokrok. Vyřeší to problém s přepisováním. Arabská slova se dají do angličtiny přepsat několika různými způsoby.“

Také Čína pracuje na tom, aby její písmo bylo kompatibilní s internetovými vyhledavači. Psát domény různými písmy bude možné díky speciálnímu překladači. Ten umí všechny abecedy převést na tu správnou adresu. Domény psané jinými písmy než latinkou by mohly začít fungovat v polovině roku 2010.

I nová pravidla mají svá omezení

Země smějí požadovat pouze jednu koncovku pro každý ze svých oficiálních jazyků a ta musí nějakým způsobem odrážet jméno státu nebo jeho zkratku. Verze koncovek „.com“ a „.org“ v jiném písmu než latinkou budou zakázané, alespoň po několik prvních let. Organizace také zpočátku nedovolí v adresách psaných latinkou používat v příponách jiné znaky než 37 dosud schválených. Koncovky domén v latince tak zatím nebudou obsahovat diakritická znaménka.

Uvolnění zpřístupní internet více lidem na světě. Začátek internetu spadá do roku 1969, kdy se objevil jako experiment na americké univerzitě. Masivní expanze internetu mimo akademickou půdu a výzkumné instituce však začala až na počátku 90. let minulého století. Na světě je kolem 1,6 miliardy uživatelů internetu. Více než polovina však mluví jazykem, který se píše jinak než latinkou.

Domény jsou koncovky internetových adres, jako například „.com“ nebo „.cz“. Dosud fungují jen jejich verze napsané latinkou. Více než polovina z jedné a půl miliardy uživatelů internetu přitom mluví jazyky, které používají jinou abecedu.