I Romové už mají svůj Facebook

Praha - Nemají svůj stát, i když mnozí o něm sní. Romové, kterých po světě žije roztroušeně až deset milionů, si jej proto vybudovali alespoň na internetu. Po síti letí jako blesk zprávy o tom, kdo emigroval nebo kdo potřebuje pomoc. Romové na webu vytvářejí i televizní pořady a odnedávna mají k dispozici i historicky první romský Facebook.

Počítač hraje v posledních deseti letech v romské domácnosti stejnou roli jako třeba sporák. Výrazný podíl na tom má především emigrace. Stovky Romů, kteří z Česka odešli do nejrůznějších koutů světa, si jako první do domácnosti pořizují počítač a internet. Neustále totiž potřebují mít kontakt s rodinou a přáteli. „Kdykoli jako novinářka zpracovávám romské téma, můžu díky internetu sehnat mnoho kontaktů a příběhů,“ tvrdí redaktorka Českého rozhlasu Jarmila Balážová.

Doslova útokem Romové berou téměř každý diskusní server. Na některých mají dokonce své vlastní místnosti. „Je hrozně důležité, že si tam vyříkávají spoustu věcí, včetně vlastní identity. Různá diskusní fóra, to je hrozně dobrá platforma i pro bourání stereotypů,“ myslí si Balážová.

Další podobou romského obrazu na internetu jsou hudební, zpravodajské a diskusní pořady, kde je kladen velký důraz na romštinu. „Romové ve světě nemají šanci sledovat zprávy na internetu v romštině, tak to děláme my,“ říká Vincent Holub z Romea TV. Nejvíce diváků mají vedle ČR také ze Slovenska, Kanady a Anglie.

Zhruba před měsícem se na internetu objevil server Kaskosan.com, tedy kdo - co - je. Jedná se o obdobu Facebooku v romském pojetí. Vznikl v Maďarsku a jeho provozovatelé s nadsázkou tvrdí, že budují romský stát. „Kaskosan ztvárňuje tradiční romskou otázku: Kdo jsi, odkud jsi. Čí jsi dítě. To je to první, po čem Romové pátrají. Chtějí najít své příbuzné, známé, kamarády, ale hlavně kořeny. Ve světě žije mnoho Romů a my jim chceme nabídnout jedno místo, kde najdou kohokoli,“ vysvětluje zakladatel Kaskosanu Gula Ámosi.

Zatím má server přes 6000 uživatelů z celého světa. Komunikovat je možné v sedmi jazycích, prim však hraje romština. Web ale hlavně nabízí zábavu - muziku a různá videa.

Diskuzní fórum pro Romy
Diskuzní fórum pro Romy
Více fotek
  • Diskuzní fórum pro Romy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1210/120975.jpg
  • Natáčení romského zpravodajského pořadu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1210/120976.jpg