Průzkum: Až dvě procenta internetových útoků jdou z ČR

Praha - Česko se dostalo na hranici první desítky zemí, ze kterých pochází nejvíc internetových útoků. Celkem se v tuzemsku nachází až dvě procenta webových serverů, které škodlivé programy hostí, a asi jedno procento samotných útočníků. Vyplývá to ze studie antivirové firmy McAfee. Žebříčky v obou případech vedou USA, kde se nachází 45 procent serverů se škodlivým obsahem a 71 procent útočníků. Následuje Čína se zhruba desetinovým podílem a Německo, respektive Nizozemsko.

Útočníci v současnosti mohou využívat obrovského nárůstu obsahu informací na internetu i růstu interaktivity, který přišel se sociálními sítěmi. Tato situace výrazně usnadňuje použití metod sociálního inženýrství.

„Marketing se v čase snižujících se rozpočtů snaží používat Facebook. Všechny tyto weby jsou přitom plné odkazů na podvodné servery shromažďující například informace o platebních kartách nebo pokoušející se instalovat do počítačů neopatrných uživatelů škodlivé programy,“ uvedl ředitel české pobočky McAfee Vladimír Brož.

Během letošního roku se rovněž zvýšil podíl spamu na celkovém objemu elektronické pošty. Ze 60 procent v loňském posledním čtvrtletí stoupl na současných zhruba 92 procent. Rozesilatelé nevyžádané pošty odešlou každý den v průměru 117 miliard zpráv.

Podle průzkumu McAfee mezi malými a středními podniky zmrazilo nebo snížilo výdaje na počítačovou bezpečnost 75 procent podniků. Celkem 29 procent firem se loni stalo obětí počítačového útoku. Od minulého roku se počet kybernetických útoků proti středním firmám v USA zvýšil o 322 procent.

Facebook
Facebook
Více fotek
  • Facebook autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/685/68432.jpg
  • Internet autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/859/85855.jpg