Český telekomunikační úřad vypíše tendr na zemský digitální rozhlas

Praha - Dlouho odkládané výběrové řízení na provozovatele první sítě pro zemský digitální rozhlas dnes vypíše Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Zatím není známa uzávěrka pro přihlášky do soutěže, vítěze by však chtěl ČTÚ vybrat do konce ledna příštího roku, uvedla Jaroslava Nováková z Odboru správy kmitočtového spektra ČTÚ. Informace přinesl server DigiZone.cz.

„Oproti původní představě půjde o tendr na jedinou síť s celoplošným pokrytím na kanálu LC,“ řekla podle serveru Nováková. Zájem o toto výběrové řízení však zatím nebyl příliš velký, protože L-pásmo, na které je řízení vypsáno, je pro digitální rozhlasové vysílání ekonomicky méně výhodné než kmitočty ve III. televizním pásmu.

Původně chtěl ČTÚ vypsat výběrové řízení na 27 digitálních rozhlasových sítí najednou. Jedna měla být celoplošná, 13 krajských a 13 městských, lokalizovaných do krajských měst. „Sotva jsme ale zpracovali postupy k tomuto výběrovému řízení, bylo právní cestou zpochybněno, protože z procesních důvodů není možné souběžně vybírat vítěze u všech těchto 27 sítí,“ řekla Nováková.

ČTÚ si totiž vymínil podmínku, že vítěz tendru na celoplošnou síť nesmí získat žádnou krajskou síť a některý z vítězů řízení na krajské sítě zase nesmí obdržet síť pro vysílání v krajském městě. „Nejprve tedy musíme vybrat vítěze v tendru na celoplošnou síť, a teprve ve chvíli, kdy písemně oznámíme výsledek tohoto tendru, můžeme vypsat další soutěž na operátory krajských sítí,“ sdělila Nováková.

Po ukončení soutěže na operátory krajských sítí ČTÚ vypíše tendr na městské rozhlasové digitální sítě. „Tím se nám to celé poněkud protáhne, ale jestliže vítěze soutěže na celoplošnou síť vybereme do konce ledna, držitele krajských sítí bychom mohli znát do konce června,“ uvedla Nováková.

ČTÚ neurčil, v jakém vysílacím standardu se má v digitálních sítích pro rozhlas vysílat. Všeobecně se předpokládá, že půjde o systémy DAB a DAB+. Rozhodnutí záleží na operátorech sítí.