Odbory ČT kolektivně vyjednávají s vedením

Praha - Odborové organizace v České televizi zahájily kolektivní vyjednávání s vedením ČT pro rok 2010. „Vzhledem k současné finanční krizi a s ohledem na budoucí finanční stabilitu České televize odboráři vstupují do kolektivního vyjednávání bez požadavků na navýšení mezd,“ sdělil předseda Nezávislé odborové organizace ČT Antonín Dekoj.

„Odbory nabízejí spolupráci s vedením ve vyhledávání úspor všude tam, kde je to možné. Na druhé straně ale odboráři předem odmítají populistické a neopodstatněné rušení pracovních míst, která by byla vzápětí nahrazována externími pracovníky,“ uvedl Dekoj.

K personálním krokům vede ČT snaha o snížení nákladů. Televize hodlá do dubna 2010 propustit přibližně 120 zaměstnanců. „Toto propouštění nebude definitivní a mělo by vyvrcholit v období kolem září příštího roku,“ řekl generální ředitel ČT Jiří Janeček s tím, že nyní probíhají diskuse s odbory. Propouštění by se mohlo týkat zhruba 30 procent z celkových asi 2300 zaměstnanců podle výsledků personálního auditu.