Slovenská STV získá od státu 12,5 milionu eur

Bratislava - Veřejnoprávní slovenská televize STV dostane na příští rok od státu finanční příspěvek 12,5 milionu eur (asi 319,1 milionu Kč) na výrobu programu. Vyplývá to z dodatku ke smlouvě mezi státem a televizí, který schválila vláda premiéra Roberta Fica. STV by měla dotaci použít na výrobu 385 programů, mimo jiné k natočení několika pohádek, filmu o milostném životě Milana Rastislava Štefánika nebo dokumentů o slovenské přírodě.

Většina schválené částky je určena pro první okruh STV, takzvanou Jednotku. Za 9,47 milionu eur (asi 241,7 milionu Kč) by měla svou nabídku obohatit o zhruba stovku programů, včetně čtyř pohádek, seriálu pro mládež, taneční poému a dokument o slovenských městech. Menší část dotace 2,64 milionu eur (asi 67,4 milionu Kč) dostane Dvojka, tedy druhý program STV. Odvysílat by měla několik akcí veřejnoprávního charakteru, například přiblížit dění na mezinárodním festivalu tvorby pro děti a mládež.

Třetímu sportovnímu kanálu Trojka, který má nízkou sledovanost, stát přispěje částkou 388 000 eur (asi 9,9 milionu Kč). Dotace má posloužit k přípravě čtyř desítek dílů fotbalové akademie o hledání mladých talentů.

Kabinet od poskytnutí peněz přes smlouvu očekává, že se vyřeší finanční problémy veřejnoprávních médií, která jsou odkázána na oddlužování prostřednictvím státních dotací. Veřejnoprávním médiím totiž na provoz nestačí koncesionářské poplatky a příjmy z reklamy. Odhadované příjmy STV na rok 2010 činí 61,4 milionu eur (asi 1,57 miliardy Kč). Z toho je 14,13 milionu eur (asi 360,5 milionu Kč) určeno na provoz a investice, za zbytek má televize vyrábět program.