Digitální vysílání v Praze a okolí sleduje 58 % domácností

Praha - V Praze a středních Čechách přijímá digitální zemské televizní vysílání 58 procent domácností. Vyplývá to z průzkumu Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání (NKS), který byl proveden týden po ukončení analogového vysílání z vysílače Praha-Cukrák 31. října. Dalších 21 procent domácností sleduje podle výsledků průzkumu televizi prostřednictvím satelitu, 17 procent má kabelový příjem, dvě procenta pak využívají internetu a tři procenta analogového signálu z jiných vysílačů. Žádný signál nepřijímá jedno procento domácností. Průzkumu se zúčastnilo 600 respondentů. Informoval o tom mluvčí projektu digitalizace Rostislav Starý.

Podle Starého jen tři procenta domácností nevěděla v předstihu o ukončení zemského analogového TV vysílání v Praze a středních Čechách. Na poslední chvíli pak řešilo přechod na digitální vysílání 12 procent domácností. „Nejčastějším důvodem odkládání přechodu byly časové důvody. Tento přístup se opakuje u všech oblastí, stejné zkušenosti mají i v zahraničí,“ vysvětlil národní koordinátor pro digitalizaci Zdeněk Duspiva.

S problémy při přechodu na digitální vysílání se potýkalo 16 procent respondentů. Nejčastěji kvůli nutnosti vyměnit individuální antény či anténní systémy (21 procent z nich), kvůli výběru a koupi vhodného set-top boxu (19 procent) nebo instalaci a ovládání přístrojů (18 procent). Zhoršená kvalita signálu je mezi problémy zastoupena 13 procenty.

Informační kampaň k přechodu na digitální vysílání hodnotilo v Praze a středních Čechách kladně 91 procent dotázaných. Osm procent ji považuje za špatnou a jedno procento za velmi špatnou, uvedl Starý.