Egypt chce registraci první internetové domény psané arabsky

Šarm aš-Šajch - Egypt v pondělí zažádá o registraci první internetové domény psané arabským písmem. Uvedl to dnes egyptský ministr pro informační technologie Tárik Kamál. Připomněl, že ve světě žije přes 300 milionů Arabů, ale v arabštině dnes není ani procento internetového obsahu.

V Egyptě se koná konference Internet Governance Forum, jejíž diskuse se točí kolem internetového přístupu rozvíjejících se ekonomik, kde je značná část populace od sítě odříznuta. Kamál oznámil, že se nová doména vysloví „masr“ a znamená Egypt. „Je to pro nás velký okamžik,“ dodal.

O doménách v jiných písmech, než je latinka, rozhodlo na konci října Internetové sdružení pro přidělování jmen a čísel (ICANN). Otevřel se tak prostor pro domény psané například i čínsky či korejsky. ICANN je americká nezisková organizace zodpovědná za přidělování internetových domén a adresního prostoru.

Pro arabský svět bylo rozhodnutí klíčovým krokem, protože dosud mohl využívat internet jen omezeně kvůli špatnému přístupu, nedostatečnému obsahu a cenzuře. Nyní se internetovým aktivitám v arabském světě otevírají dveře a využít toho chtějí různé firmy včetně americké Yahoo.

Její spoluzakladatel Jerry Yang na konferenci uvedl, že firma zavede elektronickou poštu a zasílání vzkazů v arabštině příštím rokem. Přesné datum ale neuvedl. Yang dodal, že přístup na internet dnes ještě nemá zhruba 75 procent světové populace. V takzvaných mladých ekonomikách má světová počítačová síť přibližně 325 milionů uživatelů a předpokládá se, že toto číslo poroste do roku 2012 o 19 procent ročně, napsala agentura AP.