Zpravodajka CNN Sweeneyová uvádí z Prahy „Podzim změny“

Praha – Do Prahy zavítala moderátorka a zpravodajka CNN Fionnuala Sweeneyová, aby informovala o dvacátém výročí listopadových událostí 1989. Dokument Podzim změny: Sametová revoluce věnovaný událostem v Československu americká zpravodajská stanice odvysílá v úterý od 14:30 SEČ. Moderátorku pořadu nejvíce zajímají názory samotných českých občanů, co pociťovali před dvaceti lety a co si myslí dnes. Ve svém pořadu neopomine zmínit ani roli Václava Havla či otázku, zda by se měli komunisté za své činy zodpovídat.

V půlhodinovém dokumentu se Sweeneyová chce zaměřit mimo jiné na názory týkající se role StB. „Mám pocit, že mnoho mladých lidí si dnes vůbec neuvědomuje, jaké místo za čtyřicet let komunismu ve společnosti zaujímala tajná policie, jaká je zodpovědnost komunismu, má-li být nějaká odveta a samozřejmě jaká je role Václava Havla,“ uvedla Sweeneyová.

Zpravodajka CNN vidí i určité rozdíly mezi smýšlením občanů různých států střední Evropy. „V Polsku lidé slaví velmi silně, ale přesto je tam výrazný pocit hlavně u starší generace, že zůstali pozadu, jako by je dějiny pominuly. To se mnohdy projeví ve výsledcích voleb… Myslím si, že tady vzniká otázka, jak se Česká republika dokáže smířit s minulostí, do jaké míry je nutné veřejně přiznat, co vše proběhlo, co znamenalo být občanem socialistického Československa, být součástí státního aparátu,“ míní Sweeneyová.

CNN pořady z cyklu Podzim změny vysílá na programu World One celý týden a Finnuala Sweeneyová je uvede z Prahy. Premiérový díl se vysílá již v pondělí. Kampaň mohou sledovat diváci napříč Evropou, Středním východem, v Africe nebo v Pacifiku.

Diváci znají Fionnualu Sweeneyovou jako průvodkyni pořadem World News Europe, který se vysílá z Londýna. Jako korespondentka CNN obrazila rodačka ze severoirského Belfastu téměř celou Evropu. V roce 2004 navštívila i Českou republiku, kde natáčela reportáž do speciálu o rozšiřování Evropské unie. Kariéru moderátorky odstartovala už na konci 80. let v Severním Irsku. Působila i na Blízkém východě.

Fionnuala Sweeneyová
Fionnuala Sweeneyová
Více fotek
  • Fionnuala Sweeneyová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1241/124088.jpg
  • Program pořadu Podzim změny autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1241/124087.jpg