Speciál ČT24: 20 let svobody

Praha - Česká televize připravila k 20. výročí tzv. sametové revoluce roku 1989 přímý přenos rekonstrukce tehdejších událostí. Diváci se tak mohou zprostředkovaně stát členy onoho památného pochodu z Albertova až po osudové střetnutí s komunistickou mocí na Národní třídě. Po jejich boku se znovu vydají na trasu dnes již legendární manifestace tehdejší hrdinové z řad studentů, disidentů, umělců, stejně tak i zástupci občanské veřejnosti. od devíti od rána začíná speciální vysílání na ČT24, kterým Vás provede Václav Moravec. Do vysílání se můžete zapojit i Vy - a to prostřednictvím CHATU. Ptejte se hostů ve studiu na vše, co vás zajímá, nebo napište vlastní zážitky a postřehy z listopadu 1989.

Mimořádné vysílání začíná již od 9:00. O 17. listopadu v českých dějinách bude hovořit historik z Ústavu pro soudobé dějiny Petr Blažek. Konferenci předsedů Parlamentů evropských postkomunistických zemí „Cesta z okovů“ mohou diváci ČT24 sledovat od 9:30.

Mluvčí Inventury demokracie Silvie Mitlenerová a studentský vůdce v roce 1989 Jan Bubeník se poté zaměří na téma studenti dnes a před 20 lety. Bývalá redaktorka Svobodného slova Marta Bystrovová (nyní působící v Lidových novinách) bude mluvit o médiích v listopadu 1989. Od 11:25 následují rozhovory s prezidentem Václavem Klausem a s politologem Zbigniewem Brzezinskim.

Krátce po 13:00 ČT24 nabídne dokumentární film Jak nás viděl svět, jehož tématem je svědectví o událostech listopadu 1989, jak je do světa předávaly zpravodajské štáby zahraničních televizních společností. V odpoledním bloku budou diskutovat například sportovní komentátor ČT Jaromír Bosák, ministr pro lidská práva a menšiny a tehdejší lídr iniciativy Most Michael Kocáb, novinář deníku Právo Petr Uhl, psychiatr Cyril Höschl, emigrant a hudebník Jaroslav Hutka, režisér Ondřej Trojan či mluvčí studentského hnutí a předsedkyně ANO pro Evropu Monika Pajerová.

ČT24 divákům nabídne projev Václava Havla k 20. výročí listopadu 1989 v 18:40.

Přímý přenos na ČT1 začíná na Albertově 17. listopadu v 16:00. Odtud vychází průvod, jehož zrod okomentuje ze studia tehdejší přímý aktér, hudebník a také politik Michal Prokop. Přímo z Albertova se přihlásí se svými postřehy redaktorka Zuzana Tvarůžková. Tehdejší atmosféru nastíní fejeton Pohledy zpoza zdi a klip Davida Sise.

16:18 přivítáme k tématu ve studiu i první hosty: politologa Jacquese Rupnika a současného místopředsedu Senátu Petra Pitharta. Na 16:30 je připraven blok fejetonů a zajímavostí, který doplní svými osobními zážitky herečka Bára Štěpánová a bývalý disident a dnes přední český politik Alexandr Vondra. V 17:00 se na některé detaily manifestace zaměří fejeton Zmatky kolem trasy průvodu. Doplní ho vzpomínky tehdejších studentů Martina Klímy a Martina Mejstříka. Studenti po dvaceti letech se jmenuje dokument Rebeky Křižanové a Štěpána Kačírka, který je na programu v 17:25. Připomene osudy studentů, kteří se pochodu zúčastnili a následně byli iniciátory studentské stávky. Jaké byly jejich názory tehdy a jaké jsou dnes? Poté se vrátíme na trasu průvodu, odkud se opět přihlásí redaktorka Zuzana Tvarůžková.

Okénko pro hosta ze Slovenska vyplní v 17:50 přední katolický disident a pozdější významný politik František Mikloško. Další blok fejetonů začíná v 18:00. V něm si připomeneme památné výjezdy pražských herců do krajů, výjezdy studentů i legendární televizní garáže, v nichž se rodilo nezávislé televizní zpravodajství. Přímý vstup z Václavského náměstí zachytí situaci i v samém centru Prahy. V 18:24 se dostanou ke slovu i regionální reportáže a situaci doplní vzpomínky brněnských aktérů tehdejších událostí Břetislav Rychlík a Petr Oslzlý. Tento blok končí v 18:45.

Na začátku druhého bloku ve 20:00 (který již bude souběžně vysílat i ČT24) přijde ke slovu rekapitulace klíčových událostí od začátku studentského průvodu 17. 11. 1989 až po volbu Václava Havla prezidentem 29. 12. 1989. Poslední živý vstup Zuzany Tvarůžkové je situován na Národní třídu, kde došlo k zásahu proti účastníkům průvodu. Tuto vyhrocenou situaci připomenou ve 20:20 fejetony Kauza Jaroslav Kohák a Tváře z první řady.

Ve 20:30 je na programu unikátní dokument Mrtvý student, který se nikdy nenarodil. Režisér Igor Chaun, aktér tehdejších událostí, se opřel o scénář Jaroslava Veise a Jany Strunecké, očité svědkyně, která byla v blízkosti studenta Růžičky, důstojníka Státní bezpečnosti Zifčáka. Fejetony Zbití z Národní a Návraty z vězení zmapují osudy některých obětí policejního násilí. Své vzpomínky z místa přidají Michal Horáček a Michael Kocáb. Ve studiu události okomentují politolog Oskar Krejčí, jeden ze studentských vůdců Václav Bartůška a historik Pavel Žáček. Slovo dostane i velitel zásahu na Národní třídě Michal Danišovič.

Česká televize dále přinese ve 21:50 fejeton Poslední generální tajemník, což je portrét posledního generálního tajemníka ÚV KSČ Karla Urbánka. Ve studiu na něj zavzpomíná člen ÚV KSČM Václav Jumr. Své názory připojí i bývalý prezident Václav Havel a biskup a moderátor řady tehdejších mítinků Václav MalýFejetony Návraty z emigrace a Vzpomínka Josefa Bartoníčka se zaměří na úlohu českých emigrantů při obnově demokracie v bývalém Československu. Více se k tomuto tématu vyjádří ve 22:20 bývalí ministři vlády národního porozumění Ján Čarnogurský a Richard Sacher. Ve 22:30 je na programu dokument Za co jsme cinkali klíči Petra Jančárka a historika Jiřího Suka. Ti se zaměřili na hodnocení tehdejších událostí očima elit i lidí, kteří se dostali do záře reflektorů jen na pár vteřin.

Vox populi ve 22:58 pak přinese sestřih názorů účastníků památného průvodu. Na závěr pořadu ve 23:05 si vymění názory na listopadové události hosté z někdejšího Prognostického ústavu Valtr Komárek, Miroslav Ransdorf a Vladimír Dlouhý. Poslední slovo ve 23:14 bude patřit Jiřímu Dienstbierovi a Petru Millerovi, tehdejším ministrům vlády národního porozumění.

Albertov 1989
Albertov 1989
Více fotek
  • Albertov 1989 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/529/52813.jpg
  • Studenti na Národní třídě 17. 11. 1989 autor: Archiv P.Čepek, zdroj: Přírodovědecká fakulta UK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1185/118497.jpg