Vysílač Kojál začátkem prosince vypne analogovou ČT2

Brno – Noc z 30. listopadu na 1. prosince bude pro zhruba milion jihomoravských diváku znamenat poslední možnost zachytit analogový signál ČT2. Během nočních hodin totiž veřejnoprávní televize ukončí letité analogové vysílání z vysílače Kojál právě pro druhý program České televize. Od prvního prosincového dne tak z uvedeného vysílače ČT začne vysílat své čtyři programy přes zemské digitální TV vysílání (DVB-T) na finálních kmitočtech. Vypínání analogové ČT1, Novy a Primy je v kraji na programu až v listopadu 2011.

Lidé, kteří budou chtít i po 1. prosinci sledovat ČT2, si budou muset buď pořídit převaděč signálu označovaný jako set-top box, nebo přejít k placeným nabídkám satelitních, kabelových a internetových operátorů. V některých oblastech na jihu Moravy ale bude možné ještě dočasně přeladit na jiný analogový vysílač.

Analogové vysílání ČT2 a posléze i všech celoplošných programů včetně ČT1, Novy a Primy již skončilo například v Praze, ve středních a západních Čechách. Podle zkušeností ČT je podíl lidí připravených na vypínání analogového TV signálu víceméně v jednotlivých regionech stejná.

Podle šéfa projektu digitalizace ČT Pavla Hanuše se dá předpokládat, že zhruba 60 procent lidí si pořídí jiný typ TV příjmu před vypnutím analogové ČT2. V momentě vypnutí analogové ČT2 to stoupne někam k 80 až 85 procentům. Zhruba 15 procent počká na závěrečnou fázi, kdy se bude vypínat analogový signál i ČT1, Novy a Primy. „Řekněme, že asi 15 procent ČT2 do té doby oželí,“ podotkl Hanuš.

Výluka vysílání kvůli výměně signálů proběhne 26. listopadu

Již ve čtvrtek 26. listopadu 2009 proběhne od půlnoci do zhruba 18:00 výluka analogového vysílání ČT1 A ČT2 na vysílači Kojál. Během této doby budou nahrazeny kmitočty pro pozdější zahájení digitálního vysílání. Jednička se přesune z 29. na 46. kanál, Dvojka z 46. na 29. kanál.