Praha bude mít nový web. Za 160 milionů

Praha - Hlavní město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele magistrátních stránek za 160 milionů korun. Tak drahé internetové stránky dosud nikdo v České republice nemá. S informací přišel Pražský deník. Záměr magistrátu však budí mezi řadou IT expertů rozpaky. Řízení totiž budí dojem, že je ušito na míru předem vybrané firmě. Deník na to upozornil majitel jedné z firem, která se webdesignem a tvorbou stránek zabývá. Tiskový mluvčí magistrátu Jiří Wolf se k problému nevyjádřil.

Praha projekt představovala už v červenci. „Cílem je přiblížit široké veřejnosti detailní podobu Pražské památkové rezervace UNESCO a ostatních unikátních oblastí Prahy s vyčerpávajícím množstvím detailních informací o její kultuře, historii, památkovém fondu a životě města. To vše s použitím originálních a atraktivních nástrojů a nápadů, které může internet poskytnout,“ informoval tehdy v tiskové zprávě radní pro kulturu Milan Richter (ODS).

„Zadávací dokumentaci jsme si pečlivě prošli a kritéria, která magistrát nastavil, vypadají, že jdou na ruku předem vybrané společnosti. Město žádá, aby firma složila kauci dva miliony korun, roční obrat činil 250 milionů, měla konkrétně daný počet zakázek v loňském roce a zaměstnávala i vlastního fotografa nebo publikujícího historika,“ řekl podnikatel, který nechce být jmenován.

Stránky mohou být mnohem levnější

Podle něj jsou navíc stránky zbytečně předražené. „V zadání se nepíše, jestli má firma stránky naplnit vlastními texty. Pokud ne, byli bychom schopni udělat systém za dva miliony. Když bychom počítali s tím, že budou muset zaměstnanci texty sami psát, vyšel by web nejvýše na 45 milionů,“ odhaduje podnikatel, jehož jméno má redakce k dispozici.

„Je zvláštní, že rozpočet projektu byl navýšen na 160 milionů, když v rozpočtu na letošní rok je vyhrazeno jen 121. Veřejná zakázka navíc vykazuje hrubé vady. Požaduje po jednom subjektu, aby prověřil, jak má být projekt realizován a realizaci rovnou provedl. Obsah a náklady projektu pak nebude možné vyhodnotit podle počátečních analýz,“ uvedla pro deník zastupitelka Petra Kolínská (SZ) s tím, že věc bude interpelovat na čtvrtečním zastupitelstvu.