Rada ČRo chce audit zakázek nad dva miliony korun

Praha - Rada Českého rozhlasu chce, aby vedení podniku zadalo audit všech uzavřených zakázek nad dva miliony korun. Jen při rekonstrukci historické budovy rozhlasu v pražské Vinohradské ulici předchozí management společnosti na zakázkách za nestavební práce utratil zhruba 90 milionů korun. Dva předchozí audity, které dnes rada rovněž projednávala, ukázaly na pochybení minulého vedení při vlastní rekonstrukci budovy a jednáních se stavební firmou. Při dvouleté rekonstrukci zhotovitel podle auditů nedodržoval termíny a naúčtoval si více prací, které nyní nárokuje.

Vedení rozhlasu by nemělo přistoupit na navýšení rozpočtu nad 20 procent původní smluvní částky 524 milionů korun, uvedli auditoři. Nárokované sporné vícepráce mají hodnotu kolem 55 milionů korun. 

Současné vedení rozhlasu nyní se zhotovitelským konsorciem jedná o dalším postupu. Zřejmě na začátku příštího týdne by měla stavební firma rozhodnout, zda přistoupí na navržené řešení vypořádání víceprací, nebo přenechá řešení sporu na soudu. 

Právě problémy s průběhem rekonstrukce, na které rada několikrát upozorňovala, byly jedním z důvodů pro odvolání bývalého ředitele rozhlasu Václava Kasíka letos v létě. Ten údajně radu nedostatečně informoval o stavu prací a neposkytl řádnou analýzu.