Jižní Morava už sleduje ČT digitálně

Brno - Jihomoravané už vidí digitálně všechny programy České televize. V noci radiokomunikace vypnuly analogovou ČT2 a místo ní se objevil digitální veřejnoprávní multiplex. Vysílá se z Kojálu a Děvína u Mikulova, přeladit se však musely i dva digitální vysílače v Brně. Diváci tak mají od dnešní půlnoci dvě varianty - buď si pořídí set-top-box, nebo mohou přejít k placeným nabídkám satelitních, kabelových či internetových operátorů. Místo set-top-boxu si lze pořídit i televizi se zabudovaným digitálním tunerem. V souvislosti s vypnutím analogové dvojky z Kojálu si diváci přijímající signál z vysílačů Hády a Barvičova musí přeladit na 29. kanál.

V jihomoravské metropoli odstartovalo digitální vysílání zkušebně už v roce 2005 - hned po Praze. „Teď už stojí za to si zajistit příjem, protože už žádné změny nenastanou. Toto je finální stav,“ tvrdí Pavel Hanuš, vedoucí projektu digitalizace v ČT.

Vypínání analogové ČT 1, Novy a Primy je v Jihomoravském kraji na programu až za dva roky. Analogové vysílání všech televizních stanic včetně komerčních má být vypnuto v celé republice do června roku 2012.