Saddámova televize vysílala jen tři dny

Bagdád - Satelitní televizní kanál, jehož program měly tvořit pořady o svrženém iráckém prezidentovi Saddámu Husajnovi, přerušil vysílání tři dny po zahájení provozu. Stále není jasné, kdo za televizí stojí. Saddámovi příbuzní i členové strany Baas spojení s televizí popřeli. Analytici se domnívají, že ji financují bývalí Saddámovi příznivci. Televize chce po technických úpravách vysílat dál, oznámila stanice BBC.

Vysílání bylo zahájeno v pátek, na nějž připadlo podle muslimského kalendáře výročí Saddámovy popravy. V rozhovoru s agenturou AP se za ředitele televize vydával Alžířan Muhammad Džarbua, který s agenturou hovořil z Damašku. Stanice se objevila mezi kanály bahrajnského a egyptského satelitu Noorsat a NileSat. Její oficiální název je Al-Arab, ale říkalo se jí Saddámova televize.

Džarbua řekl, že vysílání bude přerušeno jen čtyři dny, než se podaří instalovat do studia modernější technologii. Neodpověděl na otázku, odkud televize vysílá ani kdo ji financuje, ale tvrdil, že bývalá irácká vládní strana Baas s tím nemá nic společného. Mnoho baasistů uprchlo po invazi právě do Damašku.

Mezi nabízenými pořady doplňovanými národní hudbou byly Saddámovy projevy, jeho fotografie i básně, na obrazovce se objevovala například i výzva „Pozvedněte meče“. Irácký poslanec Džábir Habíb Džábir vysílání kritizoval jako „oslavu tyrana“. Jeden z občanů Bagdádu řekl, že nový kanál sledoval, i když v něm pořady vyvolaly lítost nad ztrátou bezpečí, jaké v Iráku panovalo za Saddámovy vlády. Nový kanál začal vysílat v době, kdy se Irák chystá na parlamentní volby vypsané na leden.