Wikikonference: Wikipedie a její zdroje a Wikipedie jako zdroj

Praha – Jak důvěryhodné jsou informace v největší světové encyklopedii Wikipedie a jak se dají využívat, to jsou témata, o kterých se dnes mluvilo na první české konferenci o Wikipedii. Konference navazuje na podobné akce v zahraničí a je reakcí na volání po formálnější platformě k diskusi o rozvoji internetové encyklopedie. Pod názvem Wikikonference: Wikipedie a její zdroje, Wikipedie jako zdroj se konala v Městské knihovně v Praze.

Určena byla pro wikipedisty a členy komunity projektů Wikimedia i pro širokou veřejnost, která s jednou z nejnavštěvovanějších domén světa zatím přišla do styku jen minimálně. Své zkušenosti představili jak dobrovolní přispěvatelé, tak i nezávislí odborníci, například médiolog Milan Šmíd z Fakulty sociálních věd UK nebo vývojář Štěpán Bechynský z Microsoftu ČR.

Wikipedie je největší světová encyklopedie, ve dvou stech padesáti jazykových verzích překročila už 10 milionů článků. Asi čtvrtina z nich je v angličtině. Česká verze Wikipedie vznikla rok po té světové, v roce 2002. Denně se na ni přihlásí sto tisíc zájemců o nové informace a vznikne více než 70 článků. Česká verze je tak na osmnácté příčce mezi největšími jazykovými verzemi. „Když jsem začínal, měla pět tisíc článků a my to považovali za velký úspěch. Teď jich má sto čtyřicet tisíc,“ dodává správce české Wikipedie Petr Kadlec.

Každý ze čtenářů se může stát i redaktorem. Články procházejí neustálou kontrolou specializovaných redaktorů. Wikipedie také musí uvádět zdroj, který by měl důvěryhodnost informací potvrdit. „Wikipedie je svobodná encyklopedie. Můžete tedy její informace použít a třeba i vydat knihu, v Německu už to provedli,“ doplnil předseda sdružení Wikimedia ČR Petr Novák, jaké jsou možnosti encyklopedie. Velký úspěch má jazykový Wikislovník, který už obsahuje téměř 12 tisíc hesel. Desetitisícovou hranici překročila také knihovna historických dokumentů a literárních prací.

Wikikonference
Wikikonference