Zájem o domény „.eu“ opadá

Praha - Zájem o registraci internetových domén s koncovkou „.eu“ letos opadá. Proti loňsku si novou doménu zaregistrovalo zhruba 70 000 zájemců, což je o tři čtvrtiny méně než loni. Celkově sdružení EURid v současnosti eviduje 3,065 milionu registrovaných domén „.eu“. Oživení zájmu si EURid slibuje od možnosti zaregistrovat si domény s koncovkou „.eu“ včetně diakritiky. Registrace mají začít tento čtvrtek.

Češi si za poslední rok zaregistrovali zhruba 13 000 evropských domén. S celkovým počtem 90 070 registrací jim mezi unijními zeměmi patří osmé místo. Nejvíce registrovaných domén, celkem 935 600, připadá na Němce, následuje Nizozemsko s 425 800 a Velká Británie s 322 200 doménami.

Obyvatelé členských zemí EU si budou moci od čtvrtka zaregistrovat domény ve všech evropských jazycích, tedy včetně dlouhých a přehlasovaných samohlásek, háčků nebo řeckých znaků. Někteří tuzemští registrátoři již začali na evropské domény s diakritikou nabízet předregistrace, které využily stovky zájemců. „Předpokládáme nízký zájem o domény s diakritikou mezi uživateli internetu i společnostmi, a proto se nyní věnujeme aktuálnějším projektům. Pokud přesto zaznamenáme rostoucí zájem o domény s diakritickými znaménky, jsme schopni našim zákazníkům nabídnout IDN ve velmi krátké době,“ uvedl výkonný ředitel Ignum Marek Erneker.

O možnosti registrace domén s háčky, čárkami a kroužky několikrát uvažovalo i sdružení CZ.NIC, opakovaně ale rozhodlo, že je zavádět nebude. Důvodem byl malý zájem firem i koncových uživatelů.