ČT představí Popírače holocaustu

Praha – Další díl cyklu Ta naše povaha česká se pokouší najít odpovědi na otázky, o co jde lidem, kteří se snaží popřít holocaust, a jak silné je jejich zázemí v Česku. Popírání holocaustu je trestně stíhatelné, přesto se vydávají knihy popíračů a jejich antisemitské články jsou běžně dostupné na internetu. Nový dokument ostravského studia České televize s názvem Popírači holocaustu odvysílá ČT2 dnes večer od 20:00.

Ulice českých měst stále častěji okupují neonacisté. K jejich oblíbeným činnostem patří kromě pochodování ve dnech vzpomínek na oběti holocaustu také rozšiřování literatury, která se existenci této temné kapitoly naší historie snaží popřít.

„Popírání holocaustu je moderní forma antisemitismu a zároveň projev zla, který je přípustný a beztrestný,“ míní spisovatel a pamětník holocaustu Arnošt Lustig.

Na fenomén popírání holocaustu zareagovalo i ministerstvo školství, které tuto problematiku zařadilo do nového metodického pokynu pro vyučování dějepisu. „Když jsme točili anketu, tak jsme zjistili, že někteří vysokoškolští studenti v Česku vůbec nevědí, co to holocaust byl, a to je věc, která mě šokovala,“ řekla scenáristka dokumentu Monika Horáková.

Příznivci Dělnické strany
Zdroj: ČTK
Autor: René Volfík