Rady ČT a ČRo zůstávají neúplné, sněmovna nové členy nevybrala

Praha - Rady České televize a Českého rozhlasu zůstávají zatím neúplné. Sněmovna, které v každé z těchto rad zbývá obsadit jedno místo, dnes v prvním kole tajné volby nevybrala ani jednoho ze čtyř kandidátů. Změnit by to mohla v příštích dnech, kdy má členy rad volit podruhé z finalistů vzešlých z prvního kola. Do Rady ČT tak má stále šanci se vrátit Dobromil Dvořák, jehož funkční období skončilo letos v květnu a o znovuzvolení usiloval již při minulé volbě. Soupeřem mu bude místostarosta brněnského Králova Pole René Pelán (ODS), který byl nominován Konfederací politických vězňů.

Sněmovna se o doplnění rady pokouší už potřetí, má obsadit místo po rezignaci někdejšího vládního zmocněnce pro lidská práva Jana Jařaba. Ten na členství v radě rezignoval počátkem března kvůli akademickému angažmá v zahraničí. Nového člena má sněmovna zvolit na zbytek Jařabova původního funkčního období, tedy do 19. března 2014.

Do rozhlasové rady chce Hůlová

O zvolení do Rady ČRo usiluje Zdeňka Hůlová, expertka na mediální právo a bývalá členka Rady ČT, která byla v minulosti místopředsedkyní Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a předsedkyní Rady ČTK. I když byla jedinou kandidátkou, v prvním kole voleb podle předsedy sněmovní volební komise Petra Tluchoře (ODS) obdržela pouze 44 ze 174 hlasů. 

Rada ČT má mít 15 členů, Rada ČRo devět členů. Jejich funkční období je šest let. Vždy po dvou letech se třetina rady obměňuje. K posláním obou rad patří kontrola hospodaření veřejnoprávního média, projednávání stížností veřejnosti nebo jmenování a odvolávání jeho generálního ředitele. Obě rady letos tuto funkci obsazovaly.