Senát zamítl návrh na zrušení koncesionářských poplatků

Praha - Koncesionářské poplatky zrušeny nebudou. ODS nepřesvědčila většinu Senátu, že je výhodnější Českou televizi a Český rozhlas financovat přímo z rozpočtu. Odpůrci tvrdí, že by se tím jen zvýšily výdaje státu. Proti byla také obě veřejnoprávní média. Obávají se totiž ohrožení své nezávislosti v případě financování státem. „Česká televize velmi vítá, že nedojde ke zestátnění veřejné služby a pevně věříme, že k tomu nedojde ani v budoucnosti,“ řekl mluvčí ČT Ladislav Šticha. Návrh odolal snaze ČSSD o přímé zamítnutí, ke kterému chyběl jediný hlas.

Občanským demokratům pomohl bývalý ministr kultury Václav Jehlička z klubu TOP 09. Obdobně těsně však posléze v dalších hlasováních Senát nepřijal navrhovaný zákon v žádné ze zamýšlených variant.

Ke kritikům změny patřila například místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD). „Nedovolme podřídit veřejnoprávní média, jejich nezávislost, každoroční licitaci ve sněmovně (o rozpočtu),“ řekla.

Video Studio ČT24 o koncesionářských poplatcích
video

Studio ČT24 o koncesionářských poplatcích

Předseda senátorů ODS Tomáš Julínek takové argumenty označil za neseriózní. ČT a ČRo by podle něj měly příjem z rozpočtu zajištěny zákonem, stejně jako mají zákonem stanovenou výši poplatků. Změna by zajistila přísnější kontrolu hospodaření obou veřejnoprávních médií, neboť nástroje jejich rad jsou nedostatečné, míní.


Předloha senátora ODS Richarda Svobody měla nahradit ČT a ČRo od roku 2012 příjem ze zrušených poplatků odpovídajícím příspěvkem ze státního rozpočtu v celkové výši 7,8 miliardy korun. Tato částka se mohla zvyšovat podle míry inflace. Výše poplatků je nyní stanovena zákonem, u rozhlasu je to 45 korun a u televize 135 korun měsíčně.

Také v Polsku jsou televizní poplatky rovněž aktuální. V posledních měsících prudce roste počet neplatičů koncesionářských poplatků. Vláda totiž přišla s návrhem poplatky zrušit a financovat média ze státního rozpočtu. Pro koncesionáře to byl signál dál neplatit. „Růst počtu neplatičů je drastický, peníze nám stačí jen na sedm procent provozu, budeme muset zavírat regionální studia,“ stěžuje si členka vedení Polské televize Alina Urbanová.

Dvě třetiny Poláků poplatek, za televizi zhruba 80 a za rozhlas 35 korun, vůbec neplatí, z firem platí jen jedna z deseti. Neplatičům nic nehrozí.