Internet čeká velká doménová revoluce

Praha - Ve světě internetu se schyluje k velkým změnám. Internetová korporace pro přidělená jména a čísla, která je zodpovědná za doménové názvy v prostředí internetu, povolila psaní názvů internetových adres v jiném písmu než v latince, mimo jiné v azbuce, arabštině nebo čínštině. Internet se tak zpřístupní více lidem. „Je to technicky největší změna od vynalezení internetu před 40 lety,“ tvrdí Peter Dengate Trush, předseda ICANN.

Internet využívá více než miliarda a půl lidí. Přes polovinu z nich přitom mluví jazykem, který se píše jinak než latinkou. „Jestli má být internet demokratické médium, je určitě krok správným směrem, když se bude používat i grafika, která není latinkou,“ myslí si sinolog Martin Kříž.

Udělování domén bude částečně omezené, alespoň na začátku. Země mohou žádat jen o jednu koncovku pro každý ze svých oficiálních jazyků a ta musí nějakým způsobem odrážet jméno státu nebo jeho zkratku. Schválené domény by mohly začít fungovat v polovině roku 2010. Nejvýraznější je poptávka po těch v čínštině a arabštině. „Zavedení arabských domén řeší i složitý problém transkripce. Existuje vždy mnoho způsobů, jak převést arabské jméno do angličtiny,“ říká Whael Ghanim, manažer firmy pro Blízký východ a Afriku.

Nový systém se zkoušel dva roky

To, že jsou internetové služby dostupné celosvětově, ještě neznamená, že jsou přístupné všem. Ti, kteří si chtějí přečíst české webové stránky, musí umět česky. Uživatelé nejpopulárnějšího čínského vyhledávače Baidu musí umět čínsky, ale jeho adresa je mezinárodně srozumitelná, psaná latinkou, což se teď u některých nových domén změní, protože se budou psát například čínsky nebo arabsky.  

Americký úřad projekt schválil už na začátku loňského roku. Dva roky ale trvaly zkoušky systému. Co tedy bude jejich rozhodnutí znamenat pro běžného uživatele? Jednoduše celou řadu domén nenavštíví. Napsání internetové adresy se zkomplikuje tím, že uživatel nebude mít příslušnou klávesnici a někdy ani znakovou sadu, která by název mohla zobrazit. „Pro spoustu lidí ze západního světa je to určitě výzva se o čínštinu více zajímat,“ tvrdí Kříž.

Diakritika do Česka zatím nezavítá

Zavedení háčků a čárek v českých doménách v nejbližší době čekat nemůžeme. Někteří už sice zájem projevili, domény s diakritikou ale smí použít jen u domén s koncovkou .eu. Český správce domén se zatím k podobnému kroku nechystá.

Mezinárodní jazyk internetu se možná změní, aby se přizpůsobil národním potřebám jednotlivých uživatelů. Popře se tak ale myšlenka, na které byl internet postaven od začátku - že je to nadnárodní síť, která lidi na celém světě spojuje. Lidé ale možnost komunikovat na mezinárodní úrovni neztratí. Zůstávají tradiční komunikační systémy, které využívají znaky. Ty sice procházejí určitými změnami, svou podstatu a účel ale nemění.


Patří mezi ně například Mezinárodní fonetická abeceda - znakový systém, který navrhli jazykovědci k fonetickému zápisu a popisu hlasových projevů lidí, kteří mluví rozdílnými jazyky. Mezi univerzální dorozumívací jazyky patří také například signální znaky potápěčů, dorozumívání signálními vlajkami, které námořníci používají už stovky let, nebo nouzové signály používané při záchraně v horách.

Morseovka - nejznámější dorozumívací systém

Zvláštní kapitolou jsou potom komunikační systémy, které usnadňují život lidem, kteří mají nějaký handicap. Nevidomým pomáhá Braillovo písmo, neslyšícím znakový jazyk. Lidé, kteří mají kombinaci obou těchto postižení, mohou ke komunikaci se světem používat například takzvanou Lormovu abecedu.

Zřejmě nejznámějším dorozumívacím systémem je pak Morseova abeceda. Vysílá se nejen pomocí telegrafu, ale dá se využít i baterka, zrcátko, pohyby paží nebo praporků. Například SOS - oficiální nouzové volání o pomoc, které je sice dávno překonané, ale známe ho všichni - tři tečky, tři čárky, tři tečky. Signál starý víc než sto let, který zachránil život tisícům lidí. Každý mu totiž rozumí, a to je u signálu to nejdůležitější.

Internet v Číně
Internet v Číně
Více fotek
  • Internet v Číně autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/961/96070.jpg
  • Internetová kavárna v Íránu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/944/94356.jpg
  • Zákaznice na internetové aukci autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1058/105751.jpg
  • Práce s počítačem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1223/122235.jpg
  • Internet autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/859/85855.jpg