Time: Osobností roku je ekonom Bernanke

Washington - Americký časopis Time jmenoval osobností letošního roku šéfa americké centrální banky Bena Bernankeho. Renomovaný týdeník mu titul udělil za učinění efektivních opatření v boji proti finanční krizi. Bernanke v čele Federálního rezervního systému (Fed), instituce v USA plnící roli centrální banky, stanul 1. února 2006. Jmenován byl Georgem W. Bushem a ve funkci tehdy nahradil Alana Greenspana.

Když koncem roku 2007 spadla americká ekonomika do recese, Fed pod vedením Bernanka několikrát zasáhl razantním snižováním úroků a vláda s Kongresem přijaly soubor podpůrných opatření. Fed také zásoboval trhy zvýšenou peněžní likviditou a zmírňoval podmínky pro své úvěry bankám a dalším subjektům. Řada komerčních bank by se bez pomoci Fedu neudržela nad vodou.

Osobností roku byl i Hitler 

Bernankovi se připisují zásluhy za krizová opatření a očekává se, že by měl ve druhém funkčním období USA z ekonomického útlumu definitivně vyvést. Jeho kritici však soudí, že Fed v některých případech nepostupoval dostatečně rychle či měl přijmout opatření jiná.

Tradice každoročního jmenování nejvýznamnější osobnosti se podle časopisu Time datuje od roku 1927. Loni se jí stal americký prezident Barack Obama. Předtím titul získal ruský premiér Vladimir Putin, papež Jan Pavel II. nebo zpěvák U2 Bono Vox. Ačkoliv být držitelem tohoto titulu bývá většinou považováno za čest, osobnostmi roku se stali i diktátoři Adolf Hitler a Josif Stalin.

Barack Obama osobností roku podle Time
Barack Obama osobností roku podle Time