ČT vydává knihu a DVD Albertov 16:00. Příběhy sametové revoluce

Praha - Necelý měsíc po odvysílání hlavního pořadu České televize k 20. výročí sametové revoluce nazvaného Albertov 16:00. Přímý přenos z minulosti vycházejí dvě díla, která dokumentární formou zaznamenávají a často i osvětlují významnou etapu našich moderních dějin. Prvním z nich je záznam pořadu na DVD, druhým pak kniha, která téma rozvádí v dalších poznatcích a autentických osobních prožitcích. Knihu i DVD pokřtil v baru Krásný ztráty exprezident Václav Havel.

V Edici ČT vychází DVD se záznamem celého rozsáhlého projektu, který ČT1 vysílala v úterý 17. listopadu 2009 od 15:30 do 18:50 a od 19:30 do 23:20 hodin. „Jsem rád, že se podařilo tento záznam na DVD vydat. Nejen proto, že nás všechny stál mnoho úsilí a že by vzhledem ke svému neobvyklému formátu ležel v archivu a neměl šanci na reprízu. Ale hlavně proto, že z něj díky vydání na DVD mohou publicisté a historici, zabývající se událostmi v roce 1989, čerpat informace. A už se těším, až v nějaké odborné knize bude v poznámkovém aparátu jako zdroj uvedeno “Albertov 16:00 – pořad ČT," říká šéfproducent Centra vzdělávacích pořadů ČT Daniel Růžička.

Pořad byl uveden souhrnem klíčových předlistopadových událostí roku 1989, nazvaném Historický předkrm. Poté vysílala televize veřejné služby v rámci přenosu studentského průvodu z Albertova přes Vyšehrad na Národní třídu, rekonstruovaný společností Opona o.p.s., několikahodinový magazín. Mimo jiné v něm uvedla dokumentární filmy Sedm studentů po dvaceti letech, Mrtvý student, který se nikdy nenarodil a Za co jsme cinkali klíči a další diskuse a exkluzivní rozhovory s klíčovými osobnostmi tehdejších událostí.

DVD je možné si objednat na telefonním čísle 387222555 a na e-shopu ČT www.ceskatelevize.cz/eshop

Kniha jde více do hloubky 

Stejnojmenná kniha Aleny Millerové a Vladimíra Hanzela vznikala souběžně s pořadem. Čerpá z bohatých rešerší a důkladného archivního průzkumu a předkládá i leccos, co se do pořadu nevešlo. Dozvíte se, co listopadovým událostem předcházelo a jak se měnil život v bývalém Československu v letech 1988 a 1989. V těchto dnech knihu vydává Nakladatelství Lidové noviny, Česká televize a Respekt edice.

Více než padesát rozhovorů s účastníky tehdejšího dění z různých břehů rozevře pestrý vějíř osobních svědectví a zážitků, z nichž každý nabízí svou vlastní revoluci. Nechybí ani unikátní dobové dokumenty a řada dosud nepublikovaných fotografií. Kniha přibližuje čtivou a srozumitelnou formou atmosféru doby i samotný příběh listopadu 1989 tak, aby zaujaly jak ty, kteří to zažili, tak čtenáře, pro něž představuje dvacet let celý jejich věk.

Knihu a DVD pokřtil Václav Havel. „Já to považuji za velmi dobré, že televize věnovala tolik místa a energie zpřítomnění té doby, protože je to důležité kvůli paměti národa,“ řekl Havel během křtu. „Já sám, který jsem v těch událostech jedním z aktérů, to sleduji s obzvláštní pozorností, protože si uvědomuji, co všechno jsem zapomněl a udělal blbě,“ dodal.