Proíránští hackeři zaútočili na Twitter

Washington - Proíránským počítačovým hackerům se podařilo přibližně na dvě hodiny zastavit provoz webové sítě Twitter a umístit místo úvodní stránky vzkaz s protiamerickým sdělením. Hackeři na stránkách nechali i svoji emailovou adresu, na dotazy však neodpovídali. Hackerům se podařilo nabourat také opoziční íránské stránky. Informoval o tom server BBC.

„Tato stránka byla napadena Íránskou kybernetickou armádou,“ oznamuje nápis na stránkách mowjcamp.org, které íránská opozice využívá k organizaci protestů, zveřejňování informací a kritice íránské vlády.

Stránky sítě Twitter byly vyřazeny z provozu přibližně na dvě hodiny ve čtvrtek v noci a jejich obsah byl nahrazen protiamerickým sdělením, napsaným kostrbatou angličtinou. „USA si myslí, že mohou kontrolovat internet svým přístupem, ale internet kontrolujeme my naší silou,“ psala Íránská kybernetická armáda.

Podle internetových stránek techcrunch.com by si uživatelé sítě Twitter, kteří používají stejné heslo i do ostatních sítí a na emailové účty, měli toto heslo změnit.

Nápis hackerů v originále:

"THIS SITE HAS BEEN HACKED BY IRANIAN CYBER ARMY iRANiAN.CYBER.ARMY@GMAIL.COM

U.S.A. Think They Controlling And Managing Internet By Their Access, But THey Don't, We Control And Manage Internet By Our Power, So Do Not Try To Stimulation Iranian Peoples To….

NOW WHICH COUNTRY IN EMBARGO LIST? IRAN? USA?

WE PUSH THEM IN EMBARGO LIST

Take Care."

Twitter připustil, že byl napaden DNS (Domain Name System). Útokem na DNS mohou hackeři uživatele přesměrovat na jiné stránky, které ovládají. „Tyto změny znamenají, že když napíšeme webovou adresu do pole vyhledavače, jsme směrováni nikoli na reálnou webovou stránku, ale na jinou stránku, kterou vytvořili hackeři, v tomto případě 'Íránská kyber armáda',“ vysvětlil Rik Ferguson z bezpečnostní firmy Trend Micro.

Síť Twitter a stránky mowjcamp.com hojně využívali íránští demonstranti po údajně zmanipulovaných červnových prezidentských volbách při organizování protestů proti prezidentovi Mahmúdovi Ahmadínežádovi. Vyvěšovali zde také fotografie a reportáže ze zásahů íránských pořádkových sil.