Americká rozhlasová trojka zbankrotovala

New York – Už nejen banky a automobilky, ale i mediální společnosti mají ve Spojených státech problémy kvůli řádění hospodářské krize. Třetí největší provozovatel rozhlasového vysílání v USA Citadel Broadcasting vyhlásil bankrot a uchýlil se pod soudní ochranu před věřiteli. Podobně jako řadu mediálních obrů srazil i vlastníka 223 rozhlasových stanic na kolena propad příjmů z reklamy vyvolaný právě řáděním hospodářské krize.

„Obecně objem trhu za tento rok klesl v průměru o několik desítek procent,“ řekl na adresu Citadelu analytik společnosti Cyrrus Ondřej Moravanský. Rozhlasový gigant ovšem hodlá fungovat dál, soudní ochrana před věřiteli mu má pouze poskytnout čas na restrukturalizaci.

Citadel se již předběžně dohodl na řešení svých dluhů s více než 60 procenty věřitelů. Podle dohody se jeho zajištěný úvěr ve výši 2,1 miliardy dolarů přemění na novou půjčku 762,5 milionu a zbylých 1,4 miliardy bude zahlazeno. Nadřízení věřitelé získají 90 procent nových kmenových akcií reorganizované společnosti.

Citadel vlastní celkem 223 stanic, z toho 165 FM stanic. Je mimo jiné vlastníkem sítě ABC Radio Networks, kterou v roce 2006 koupil od společnosti Walt Disney. Firma podle dokumentů předložených konkurznímu soudu disponuje aktivy v objemu 1,4 miliardy dolarů a její dluhy se vyšplhaly celkem na 2,5 miliardy dolarů.