Spory mezi ČT a brankářem Petrem Čechem neexistují

Praha – Řada internetových serverů o víkendu a dnes zveřejnila palcové titulky, které mluví o válce mezi fotbalovým brankářem Petrem Čechem a Českou televizí. Nedorozumění se týká přenosu vyhlášení ankety Sportovec roku. Česká televize údajné spory odmítá a popírá, že by měla s Čechem nějaký konflikt. Podle ní jsou všechny informace zavádějící, protože Česká televize pouze po technické stránce zajišťovala přímý přenos pořádaný společností BPA. Ta také pořad dramaturgicky, scenáristicky a moderátorsky produkovala.

Společnost BPA oslovila Jakuba Železného po loňském úspěšném moderování a uzavřela s ním smlouvu, ve které Česká televize žádným způsobem nefiguruje. „Pokud tedy existují jakékoliv pochybnosti o pořadu či jeho moderátorovi, je to záležitostí BPA,“ vysvětlil tiskový mluvčí ČT Ladislav Šticha.

Česká televize se od začátku radikálně ohrazuje proti neoprávněné kritice na svoji adresu. Přímý přenos se zajišťoval na vysoké profesionální úrovni a technicky se kvalitně odbavil. „Petr Čech je a i do budoucna bude významným sportovním partnerem televize veřejné služby,“ zdůraznil Šticha.

Petr Čech celou kauzu komentuje na svém webu

Brankář se na svých internetových stránkách k celé kauze vyjadřuje. Podle něj neměl možnost se letošního ročníku ankety Sportovec roku zúčastnit. „Z pro mě nepochopitelných důvodů mi byla účast odepřena. Protože je Premier League v plném proudu, nemohl jsem se slavnostního vyhlášení ankety osobně zúčastnit. To bylo dlouho dopředu jasné. Nicméně i tak existovala možnost předtočeného pozdravu prostřednictvím telefonátu. K němu sice několik hodin před vyhlášením výsledků došlo, ale takovým způsobem, který se mě velmi dotknul a který mi nedává jinou možnost, než se proti němu ostře ohradit,“ vysvětlil.

Brankáře se dotkly i dotazy moderátora Jakuba Železného

Stěžoval si také na otázky, které mu v předtočeném rozhovoru pro večerní přímý přenos položil Jakub Železný, který moderoval i celý pořad. „Dlouho po skončení tohoto rozhovoru jsem přemýšlel, co si o tom všem mám myslet, proč jsem se právě já při takto významné sportovně-společenské akci stal obětí irelevantních dotazů a co konkrétně vedlo pana redaktora k tak arogantnímu a konfrontačnímu tónu. Měl jsem z chování pana redaktora pocit, jako by si o nás sportovcích myslel své, že jsme asi jenom ti, co kopou do míče, jezdí si jen tak na kole nebo si jen tak sjíždějí svahy na lyžích,“ dodal Čech.

Moderátor si však stojí za svým. „Jako novinář považuji za své neoddiskutovatelné právo pokládat otázky, které považuji za relevantní. Ty otázky byly relevantní. Nehodlám se podlézavými otázkami podílet na pěstování kultu Petra Čecha,“ vzkázal Jakub Železný přes televizního mluvčího Ladislava Štichu.

Petr Čech
Petr Čech
Více fotek
  • Petr Čech autor: Libor Zavoral, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/754/75387.jpg
  • Jakub Železný autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/591/59032.jpg