Za rok bylo ve světě zabito 137 novinářů

Brusel – Během roku 2009 zemřelo násilnou smrtí nebo při nehodě 137 zaměstnanců médií. Uvedla to Mezinárodní federace novinářů. Jednalo se o jeden z nejtragičtějších roků, loni zahynulo o 28 lidí méně. Z celkového počtu se podle federace stalo 113 novinářů obětmi cílených útoků, dalších 24 přišlo o život nešťastnou náhodou při výkonu povolání. Poněkud mírnější statistiku zveřejnila včera organizace Reportéři bez hranic, která na rozdíl od novinářské federace mezi oběti nezapočítává například překladatele a řidiče. Podle ní zemřelo během roku 2009 nejméně 76 novinářů - počet úmrtí se tak také výrazně zvýšil.

Mezinárodní federace novinářů považuje za nejnebezpečnější země Somálsko, Mexiko a také Filipíny. Právě na filipínském ostrově Mindao totiž přišlo v končícím roce o život 31 zaměstnanců médií při listopadovém masakru. Situace se v roce 2009 pro novináře naopak výrazně zlepšila v Iráku, donedávna nejnebezpečnější zemi. Během roku tam zahynulo pět zaměstnanců médií oproti šestnácti v roce 2008.

Federace sdružuje asi 600 tisíc novinářů ze 125 zemí. Zprávu o počtu obětí sestavuje za všechny zaměstnance médií, kteří zemřeli při výkonu povolání, kromě novinářů tedy například za překladatele nebo řidiče.