Google hrozí: Kvůli cenzuře odejdeme z Číny

San Francisco/Šanghaj - Americká společnost Google pohrozila, že kvůli cenzuře internetu by mohla odejít z Číny. K překvapivému oznámení firmu údajně vede útok na e-mailové účty čínských aktivistů za lidská práva, Googlu ale vadí i celkový přístup, jakým se čínské úřady k vyhledávání staví. Země filtruje citlivá politická témata a nutí k tomu i samotné internetové firmy. Google se zaměřuje na vyhledávání internetových hesel. Ve většině zemí, kde působí, je největším vyhledávačem a patří mu značná část trhu, na největším světovém trhu vyhledávání ale neuspěl. Google v Číně dlouhodobě výrazně zaostává za společností Baidu.

Podnětem pro prohlášení Googlu měl být údajně zásah hackerů podporovaných čínskou vládou proti aktivistům za lidská práva. „Snažili se proniknout do e-mailových schránek čínských disidentů na služby gmail. Prý se to dokonce u dvou schránek podařilo a do rukou vlády se dostala nějaká citlivější data,“ vysvětlil šéfredaktor serveru Lupa.cz Patrick Zandl.

Peter Barron, šéf komunikace a vnějších vztahů společnosti Google:

„Tyhle útoky stejně jako stálý dohled nás vedly k tomu, že nebudeme chtít připustit další cenzurování výsledků vyhledávání v našem vyhledávači. Přehodnotíme naše obchody v Číně.“

Video Petr Krčmář v Událostech, komentářích
video

Petr Krčmář v Událostech, komentářích

Společnost chce s čínskou vládou diskutovat o možnostech omezení cenzury. Podle Zandla je nepravděpodobné, že by se v zásadních tématech podařilo dosáhnout dohody. „Ono se říká, že to bude dialog, on to bude spíš monolog. Google napíše své podmínky, čínská vláda odpoví, že nejsou v souladu s čínskými zákony, a tím veškerý dialog skončí,“ míní Zandl.

Oznámení Googlu přichází v době, kdy kvůli cenzuře čínského internetu roste napětí mezi Čínou a Spojenými státy. Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová se chystá příští týden oznámit, jakým způsobem chtějí Spojené státy pomoci lidem v celém světě zajistit si necenzurovaný přístup k internetu.

Každá internetová firma, která chce v Číně působit, musí dodržovat přísná pravidla cenzury. Čína tvrdí, že jí jde o to, aby byl internet bezpečný pro každého, proto se snaží filtrovat například pornografické či extremistické weby, ve skutečnosti ale cenzuruje také politické diskuze, například o Tibetu.


Čína má největší internetový trh na světě podle počtu uživatelů a roční příjmy z vyhledávání hesel přesahují miliardu dolarů (přes 18,1 miliardy Kč). V Číně používá internet na 350 milionů lidí a počet uživatelů se neustále zvyšuje. Stanovená pravidla cenzury dodržuje podle agentury Reuters Google i Microsoft, stejně jako čínské portály Baidu nebo Sina. Žádná z firem o tom ale nechce hovořit otevřeně.