Rozpočet ČT bude letos vyrovnaný

Praha - Rada České televize na svém dnešním zasedání schválila vyrovnaný rozpočet ČT na letošní rok s příjmy a výdaji na úrovni 7,3 miliardy Kč, tedy podobně jako v loňském roce. Podle generálního ředitele ČT Jiřího Janečka je však reálný rozpočet nižší o 650 milionů korun, které jsou určené na fond rozvoje kinematografie a digitalizaci. Pro rozpočet na tento rok zvedli ruku téměř všichni radní, hlasování se zdržela Dana Makrlíková, která nesouhlasila s celkovým rozpočtem, stejně jako s objemem plánované výroby.

ČT počítá s příjmy z reklamy v objemu 530 milionů korun, dále s penězi z obchodní činnosti a koncesionářských poplatků, které tvoří hlavní část příjmů. „Rozpočet je připravený pečlivě, velmi podrobně, jsou v něm promítnuty i úspory,“ prohlásil předseda Rady ČT Jiří Baumruk.

Hlavní priority rozpočtu jsou podle Janečka především dokončení digitalizace, ekonomická stabilita ČT, proces restrukturalizace televize za účelem snížení výdajů. Další prioritou je také kvalitní a bohatá výroba vlastních pořadů, na kterou se v rozpočtu počítá s částkou 2,170 miliardy korun. „Vlastní výroba je hlavní pilíř České televize, a proto je pro nás nepřipustitelné ji nějak omezovat,“ řekl Janeček s tím, že v roce 2010 se počítá celkem se 4 833 hodinami premiér vlastní výroby.

Janeček nechce dělat škrty ve výrobě

V kritice objemu výroby se k Makrlíkové připojilo několik radních s tím, že by televize mohla například část produkce nahradit adekvátními akvizičními pořady. „Nastavit rozpočet podobně jako loni podle mého není v době krize dobré. Myslím, že je třeba více šetřit, například na výrobě,“ řekla radní Dana Makrlíková. Janeček však uvedl, že škrty ve výrobě pořadů nechystá. Hlavním úsporným opatřením podle něj má být restrukturalizace, která počítá se zrušením 120 pracovních míst v tomto roce, a další úspory, jako je například snížení nákladů služebních cest či počtu zpravodajských štábů v zahraničí.

Jiří Janeček:

„Já bych chtěl poděkovat divákům, že platí koncesionářské poplatky, a to, co tady zaznělo, že bychom eventuálně mohli snížit vlastní výrobu, to nedopustím. Chtěl bych, aby za své peníze dostali pochopitelně co nejvíc.“

ČT také musí podle Janečka počítat s tím, že v minulém roce poklesly televizi příjmy z reklamy a sponzoringu zhruba o 30 procent oproti plánu na částku okolo 550 milionů Kč. Kvůli tomu bude muset televize uvolnit peníze na podporu kinematografie a digitalizaci, se kterými počítala z těchto příjmů, z vlastních zdrojů. To představuje celkem 376,2 milionu Kč. Letošek bude na obrazovkách ČT především rokem dítěte. Veřejnoprávní médium bude dál pro ty nejmenší vyrábět nejen pořady, ale přizpůsobila jim už například i znělky.  Jak ČT hospodařila v roce 2009, ukáže výroční zpráva, kterou bude rada schvalovat 24. března 2010.