V Číně napodobili Google a YouTube

Peking - Napodobeniny internetových stránek Google a YouTube se objevily v Číně, která právě prochází sporem se společností Google kvůli lokálním hackerským útokům a cenzuře. Server YouTubecn.com nabízí nahrávky z opravdového YouTube, které je v Číně blokované od roku 2008, kdy se tu objevily záběry z krvavých nepokojů v Tibetu. A napodobenina Google, která se jmenuje Goojje, mimo jiné obsahuje prosbu adresovanou největšímu internetovému vyhledávači na světě, aby neopouštěl Čínu.

Google pohrozil odchodem z čínského trhu tento měsíc poté, co se dostal s Pekingem do sporů ohledně cenzury webových stránek a hackerských útoků. Vzájemně nesouvisející projekty YouTubecn a Goojje vznikly v polovině ledna bezprostředně poté, co Google pohrozil odchodem. Podle analytiků se ale dá předpokládat, že nebudou mít dlouhého trvání.

„Krom čínské cenzury se budou muset vypořádat i s otázkou intelektuálního vlastnictví Googlu,“ říká čínský obhájce lidských práv Siao Čchiang, který vyučuje na Kalifornské univerzitě. „Neumím si představit, jak by tyto dva servery mohly dlouhodobě přežít, aniž by se s těmito dvěma problémy vyrovnaly.“

Dnes ještě oba servery fungují a zatím není jasné, co s nimi hodlají čínské úřady udělat. Společnost Google jen krátce oznámila, že se zmíněnými napodobeninami nemá nic společného.