Lukašenko posiluje kontrolu šíření zahraničního tisku

Minsk - Běloruské úřady začnou kontrolovat obsah všech zahraničních novin a časopisů, než jim v zemi umožní volnou distribuci. Rozhodnutí běloruské vlády dává úřadům právo šíření tiskovin se „škodlivým“ obsahem zakázat. Napsal to běloruský server Ježedněvnik. Podle vládního nařízení se nesmí dostat do distribuce zahraniční tiskovina, která „ohrožuje běloruskou národní bezpečnost“. Zakázáno je rovněž distribuovat noviny a časopisy propagující válku a násilí, extremismus nebo šíření drog. Z rozhodnutí vyplývá, že o zákazu může na žádost ministerstva spravedlnosti rozhodnout prakticky kterýkoli vládní orgán.

Opoziční internetový server Charta 97 uvedl, že v Bělorusku je už nyní zakázána řada cizích novin, včetně ruských deníků Novaja gazeta, Kommersant nebo Moskovskij komsomolec.

Omezen může být i internet

Nařízení bylo vydáno v době zesíleného tlaku na kontrolu informací v Bělorusku, které je považováno za poslední evropskou diktaturu. V pondělí běloruský prezident Alexandr Lukašenko podepsal dekret o kontrole internetu, který dává úřadům právo uzavřít přístup ke kterémukoli nepohodlnému serveru. 

V Bělorusku fakticky neexistuje nezávislý rozhlas ani televize, nestátní noviny byly umlčeny. Internet se tak stal jediným zdrojem nezávislých informací.