Cenu Ferdinanda Peroutky dostali Šustrová, Kosatík a Macháček

Praha - Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2009 získali bývalá disidentka Petruška Šustrová, spisovatel a novinář Pavel Kosatík a hudebník a novinář Jan Macháček. Prestižní novinářské ocenění již popatnácté udělilo Sdružení Ferdinanda Peroutky. Osobnosti si ho dnes v podvečer převezmou v panteonu Národního muzea v Praze. Petruška Šustrová se proslavila nejen jako novinářka, ale především jako disidentka. V roce 1969 byla uvězněna za podvracení republiky, stala se signatářkou a mluvčí Charty 77, spoluzakladatelkou Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a spolupracovala s několika samizdatovými časopisy.

Po listopadu 1989 působila Šustrová rok ve funkci náměstkyně ministra vnitra. V současné době píše komentáře do Lidových novin, přeložila přes 20 knih a je scénáristkou čtyř dokumentárních filmů.


Spisovatel a novinář Pavel Kosatík se nejprve věnoval literatuře science-fiction, kterou vydával i v samizdatech. Sepsal také několik knih o historii první republiky, mimo jiné i o Ferdinandu Peroutkovi. Jako novinář pracoval v předních českých denících. Od roku 2008 je šéfredaktorem čtvrtletníku Národní 3, který vydává Akademie věd ČR.

Také ekonomický novinář Jan Macháček působil v disentu. Podepsal Chartu 77, v letech 1983 až 1986 hrál v undergroundové kapele The Plastic People of the Universe. Po listopadu 1989 se stal redaktorem nově vzniklého týdeníku Respekt, v současné době také píše ekonomické zprávy pro iHNed.cz.

„Koho by napadlo, že bude stát v panteonu muzea, že na mě bude pohlížet Masaryk a z první řady se na mě dívat Ludvík Vaculík a že budu dostávat nějakou cenu,“ řekl Macháček. „Jsem všemi třemi osobami velice překvapený, protože o každé jsem něco věděl, ale takovou sumu práce jsem tedy neznal,“ dodal Vaculík.

„Osobní vlastnosti se v této ceně hodnotí s vlastnostmi profesními najednou. Díky bohu je pořád dost novinářů, kteří mohou být kandidáty,“ prohlásil předseda sdružení Ferdinanda Peroutky Pavel Pecháček. Cena vznikla v rámci Nadace Lidových novin a jejím cílem bylo zvýšit prestiž práce novinářů a publicistů. Loni si cenu odnesli Ivan Medek, Erik Tabery a rozhlasový komentátor Milan Slezák.

Petruška Šustrová
Petruška Šustrová
Více fotek
  • Petruška Šustrová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1128/112754.jpg
  • Jan Macháček autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/954/95325.jpg