Super Bowl - krize i rekordní sledovanost

Praha - Ekonomická krize se dotkla i slavného Super Bowlu. Cena reklamy během přenosu finále amerického fotbalu klesla proti loňsku až o půl milionu dolarů. Super Bowl reklamu zlevnil teprve podruhé ve své historii. Nedělní finále přitom bylo nejsledovanější událostí v historii televizního vysílání. Zápas mezi New Orleans Saints a Indianapolis Colt přilákal k obrazovkám 106,5 milionu diváků, čímž o půl milionu překonal předchozí rekord, který od roku 1983 držel závěrečný díl seriálu M.A.S.H.

"Největší zadavatelé reklamy už dlouho tlačí na zlevnění cen. Dokonce si ve spolupráci s americkými vodárnami objednali výzkum, kterým chtějí dokázat, že sledovanost udávaná z peoplemetru není úplně odpovídající realitě, že se zvyšuje spotřeba vody během reklamní pauzy. To znamená, že lidé odcházejí od televize a nesledují reklamy,“ vysvětluje Jan Brychta, redaktor časopisu Strategie.

„Už loni nastala situace, že se inzerentům vyplatilo nakoupit reklamní čas spíš na poslední chvíli, stejně jako u cestovních kanceláří. A vypadá to, že letos bude opět tento trend,“ didává Brychta.

Hodně bude záležet na tom, jak se bude českým reprezentantům dařit. Rovnice je jednoduchá - čím víc medailí, tím větší sledovanost. „Určitě to hraje významnou roli. Zásah reklamy je přímo souvislý se sledovaností toho pořadu,“ tvrdí Josef Hladík ze společnosti Media Master. A v létě přijde ještě další velká akce. Mistrovství světa ve fotbalu, které začne v Jižní Africe 11.června.