Videochat - poprvé s ředitelem zpravodajství Milanem Fridrichem

Praha - Ředitel zpravodajství České televize Milan Fridrich dnes čelil otázkám diváků i čtenářů ČT24, a to prostřednictvím videochatu. Portál ČT24 tento nový druh interaktivní diskuze nabídl jako první z českých médií. Otázky nejčastěji mířily na nadcházející olympiádu ve Vancouveru, přípravu na květnové parlamentní volby, ale i obecná témata související se zpravodajstvím – objektivita, nestrannost či vyváženost zpráv. Záznam chatu si můžete nejen pustit na videu, ale i přečíst v klasické podobě.

Olympiáda ve Vancouveru bude v následujících dvou týdnech pro Českou televizi prioritou číslo jedna. „ČT má práva na olympijské vysílání a v takové šíři, v jaké jej vysílá, by to nikdo jiný nedělal. Budeme vysílat na dvou programech ČT2 a ČT4 a ještě na portálu www.ct24.cz budeme mít šest různých kanálů, kde budete moct v přímém přenosu sledovat vše, co se na olympiádě děje,“ uvedl Fridrich s tím, že se menší sporty objeví prioritně na sportovním kanále ČT4. „To je stejně důležité jako dělat zpravodajství, dokumenty a vzdělávání. Soukromé stanice se věnují především sportům, které mají marketingový potenciál a kapitál; role ČT ve sportu tedy bude stále velká,“ dodal šéf zpravodajství.

Tématem videochatu bylo také zpravodajské pokrytí událostí v zahraničí. ČT si může dovolit jen tolik zahraničních redaktorů, kolik může zaplatit. Milan Fridrich by však rád jejich počet navýšil: „Rádi bychom měli alespoň tolik reportérů, kolik jich má rakouská veřejnoprávní ORF (2,5násobek počtu, jaký má ČT), ale jsem s naším počtem celkem spokojen. Záleží na financích, uvítali bychom však korespondenta na Blízkém východě, více spolupracovníků v Západní Evropě a v Asii. Na druhou stranu, ani český trh není na toto připraven, není zde například mnoho lidí, kteří by byli zároveň sinology a novináři. Musíme posilovat i domácí zpravodajství a televize není nafukovací. Důležité je, aby zpravodajství bylo děláno efektivně.“

Videochat je úspěšnou novinkou

Videochat je v rámci českých médií novinkou. U diváků se setkal s velmi dobrým přijetím, a proto jej bude portál ČT24 využívat i nadále. Podle Fridricha je to další důkaz snahy zkvalitňovat službu veřejnosti. „Pouštíme se do maxima novinek, abychom obohacovali českou mediální scénu. Přichystali jsme i interaktivní pořad Hyde Park, který vysíláme od ledna, je to velmi úspěšný formát, patří k nejsledovanějším každý den, ačkoli k tomu nebyla žádná velká kampaň. Jsme rádi, že lidé vítají otevřenost zpravodajství a chtějí se zapojit do vysílání. ČT by měla být avantgardou, předvojem, zkoušet nové formáty – i za cenu, že to nevyjde. Kdo nic nezkusí, nic nezkazí,“ dodává Fridrich.

Další novinkou, se kterou v poslední době ČT24 přišla, je například aplikace ct24.cz pro uživatele iPhone – aplikace patří k nejstahovanějším za posledních šest dnů. Další novinkou jsou hodinové Události komentáře. Neustálou proměnou prochází vysílání i webový portál – nyní se připravuje speciální stránka www.ct24volby.cz, kde budou shromážděny veškeré informace k pořadům předvolebního vysílání.