Volební OVM Speciál začínají - prvním krajem je Karlovarský

Maraton předvolebních Otázek Václava Moravce začíná právě dnes 17. února, a to v nejmenším volebním kraji České republiky - v Karlovarském. V Kongresovém sále hotelu Thermal mohou potenciální voliči udělat první krok ve svém rozhodování, koho volit. Hlavními hosty budou krajští lídři politických stran, které překročily hranici 5 procent hlasů, potřebnou pro vstup do Poslanecké sněmovny. Které politické strany to nakonec budou, určují výsledky dvou nezávislých sociologických průzkumů agentur SC&C a STEM zpracovaných do volebního modelu exkluzivně pro Českou televizi.

Podle exkluzivního průzkumu pro Českou televizi by volby do Poslanecké sněmovny teď v Karlovarském kraji vyhrála sociální demokracie. Druzí by skončili občanští demokraté, následováni komunisty. Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny by ještě překonala TOP 09 a také Věci veřejné. Obě dosavadní parlamentní strany, KDU-ČSL a Strana zelených, by se do sněmovny nedostaly.

Karlovarsko nejvíce tíží nezaměstnanost a stav zdravotnictví. Dalšími ožehavými tématy kraje jsou korupce a kriminalita a také stav dopravní infrastruktury.

V současné době zastupuje Karlovarský kraj v Poslanecké sněmovně pouze pět poslanců (2 za ODS, 2 za ČSSD, 1 za KSČM). Na vině je i nízká volební účast voličů v parlamentních volbách v roce 2006, kdy se jich zde k volebním urnám dostavilo pouze 56,5 procenta. V této souvislosti je nutné připomenout, že čím více voličů využije své volební právo, tím více poslanců může Karlovarský kraj získat.


Hlavní hosté:

  • poslanec Jaroslav Fiala (ČSSD)
  • poslanec Miloš Patera (ODS)
  • poslanec Pavel Hojda (KSČM)
  • předseda TOP 09 na Karlovarsku Josef Malý
  • lídr strany Věci veřejné v Karlovarském kraji Dalibor Sadovský

Na pódiu se představí také některé významné osobnosti Karlovarského kraje, například výkonná ředitelka neziskové organizace Český západ a osobnost kraje za rok 2009 Jana Kosová, jednatel firmy Krufin a osobnost kraje za rok 2009 v kategorii podnikatelů Julius Krupa a Jiří Klsák, archeolog a předseda klubu Za krásné Karlovarsko.

Předvolební debata se bude konat za účasti publika, vstup bude volný až do naplnění sálu.