Rusko neprodloužilo vízum zpravodaji ČT Pazderkovi

Praha - Ruské ministerstvo zahraničí neprodloužilo vízum zpravodaji České televize v Moskvě Josefu Pazderkovi s odůvodněním, že jde o odvetné opatření za loňské vyhoštění zpravodaje ruského listu Parlamentskaja Gazeta z Česka. Vízum vyprší Pazderkovi 19. února a bude mít měsíc na to, aby Rusko opustil. Podle dřívějších předpokladů měl skončit až v prosinci tohoto roku.

„Proč byla vybrána ČT a ne jiná česká média, která normálně jinak dostávají nová ruská víza, není jasné. Situací se zabývá české i ruské ministerstvo zahraničí, ale šance na to, že by se rozhodnutí ruského ministerstva ještě nějak změnilo, je velmi malá,“ řekl Pazderka.

Ruské úřady dříve neprodloužily vízum i Moláčkovi

Pazderka v roce 2000 a 2001 pracoval v Čečensku jako humanitární pracovník. Otázce Čečenska a dalších neklidných oblastí na Kavkaze se věnoval i jako reportér. 

Zpravodaj ČT vystřídal v roce 2006 v Rusku Jana Moláčka, kterému ruské úřady neprodloužily akreditaci. Moláček tehdy včas oficiálně požádal o prodloužení akreditace. Ruské úřady mu ale krátce před jejím vypršením bez udání důvodu sdělily, že jeho žádost byla zamítnuta. Podle médií to byl reciproční krok ruské strany poté, co musel ukončit činnost v České republice ruský zpravodaj vládní tiskové agentury RIA Novosti Leonid Sviridov.