ČT požaduje omluvu od časopisu Věcí veřejných

Praha - Česká televize požaduje omluvu a vysvětlení od časopisu strany Věci veřejné Pražan. Důvodem je použití fotografie a rozhovoru s moderátorkou zpravodajství Jolanou Voldánovou. Na rozhovor upozornila konkurentka Věcí veřejných - předsedkyně strany Suverenita Jana Bobošíková. Voldánová podle ní v rozhovoru „jasně straní lídrovi strany Věci Veřejné, a navíc časopis obsahuje foto moderátorky zpravodajské relace z archivu ČT“. Spekulace, zpochybňující nestrannost ČT, považuje televize za neseriózní a neopodstatněné. Podle Věcí veřejných ale k omluvě není důvod, rozhovor označují za apolitický.

„Podobně jako jiné časopisy se redakce snaží přinést do časopisů Pražan a Věci Veřejné rozhovory s významnými osobnostmi. Jde většinou o klasické life-stylové rozhovory,“ uvedla strana v prohlášení.

Časopis je podle Bobošíkové důkazem, že televize není nestranná, a to krátce před volbami. Mluvčí ČT Ladislav Šticha však podotkl, že redaktor Pražana udělal rozhovor s Voldánovou před půl rokem a moderátorce neřekl, že titul je úzce spjat s politickou stranou.

„Myslela, že jde o rozhovor pro regionální periodikum,“ řekl Šticha s tím, že všichni zaměstnanci zpravodajství dodržují omezení, která se týkají prezentace politických stran. „Považuji to za podraz a zneužití dobrého jména nejen mého, ale i mého zaměstnavatele,“ dodala Voldánová.

„Česká televize je překvapena neseriózním a neetickým přístupem redaktora, který zamlčel, že rozhovor je určen do předvolebního čísla časopisu úzce spjatého s politickou stranou,“ uvedl Šticha s tím, že vedle omluvy požaduje ČT po straně Věci veřejné také jasné distancování se od podobných praktik.

VV je malá politická strana, v současné době má své zastupitele v městské části Praha 1. Ve volbách do Evropského parlamentu získala 2,4 procenta hlasů. Některé průzkumy dávají straně, jejíž předsedou je publicista Radek John, šance dostat se letos na jaře do sněmovny.

Jolana Voldánová
Jolana Voldánová